Wymiana gripów cz. 1

ImageW golfie najistotniejsze jest wyczucie. Ręce zawodnika są jedyną częścią ciała, która ma kontakt z kijem, dlatego też dobre dopasowanie i przyjemny wygląd uchwytów są tak ważne w przystosowywaniu kija do indywidualnych potrzeb zawodnika.

Wymiana na nowy, starego i zaprawionego w bojach gripu, może zasadniczo wpłynąć na lepsze wyczucie kija. Natomiast zmiana rozmiaru uchwytu może znacząco wpłynąć na jego dopasowanie z kijem. Lepszy grip zwiększa pewność gracza na polu.

Wymiana uchwytu na nowy nie jest żadną zaawansowaną technologią. A gdy ktoś raz pokaże Ci jak to zrobić, drugi raz wymienisz uchwyt sam bez żadnego problemu.

Rodzaje gripów

W ostatnim dziesięcioleciu wzrosła liczka gripów dostępnych na rynku. Przebyliśmy długą drogę od czasu, w którym dostępne były tylko skórzane uchwyty. A oto główne rodzaje uchwytów :

1. Gumowe gripy

Ten typ rozciąga się od standardowych, wytrzymałych, przez super miękkie aż do gripów, które są w stanie całkowicie zapanować nad wstrząsem. Miękkie gumowe uchwyty stają się popularne wśród ludzi, którzy odkryją ich wygodę. Jednak ten typ zużywa się szybciej niż standardowy i prawdopodobnie zawodnik grający co najmniej dwa razy w tygodniu, będzie musiał wymieniać go raz w roku.

2. Gripy dla osób cierpiących na artretyzm

Są tą specjalistyczne uchwyty, które mają dużą średnicę albo szorstki uchwyt zaprojektowany specjalnie, by palce osób cierpiących na artretyzm, lepiej przylegały a uderzanie było bardziej komfortowe. Ten typ kija jest odporny na zużycie.

3. Gumowy grip z dodatkiem włókna


Niewielka ilość włókna zatopiona jest w gumowym uchwycie, zwiększając przyczepność podczas deszczu. Jest także dobrym rozwiązaniem dla zawodnika ze zrogowaciałymi rękoma. Ten rodzaj gripu jest trwały i bardzo popularny.

4. Grip z włókna

Jest bardzo wytrzymały, przeznaczony dla zawodników, którzy często grają. Starcza na dwa lub trzy sezony. Jest cięższy niż  gumowe uchwyty. Jeśli zastąpimy nim lzęjszy gumowy grip, wpłynie to na wagę zamachu kija.

Do powyższej klasyfikacji dodać można jeszcze odmiany gripów Tour Wrap i kije z aksamitnymi końcówkami. Nie wpływają one znacząco na korzyści w trakcie gry, ale mają sporo różnic w budowie i kształcie. Można to wyczuć w dotyku. Dzięki tak dużej różnorodności gripów, gracz może wybrać sobieten uchwyt, który mu lepiej układa mu się w ręku. Dopiero kiedy wybierzemy i dopasujemy uchwyt, możemy zabrać się za jego rozmiar.

Dobieranie odpowiedniej wielkości gripu


Najistotniejszą rzeczą jest wygoda. Istnieje wiele mitów na temat wymiarów uchwytu, które powodują problemy. Jedyną ważną rzeczą przy dobieraniu rozmiaru gripu, o której trzeba pamiętać jest to, by zawodnik ściskając go, czuł napięcie w przedramieniu. Za mały uchwyt musi zostać wymieniony.

Pokrywa uchwytu to najlepszy punkt, od którego można zacząć mierzenie. Umieść swoją dłoń na pokrywie by dowiedzieć się jaki rozmiar uchwytu potrzebujesz. Wypróbowanie różnych uchwytów ma swoje dobre strony. Większość specjalistycznych sklepów ma na składzie wiele wersji demonstracyjnych.

Przygotowanie trzonka

Kiedy już dobierzemy sobie styl i rozmiar uchwytu, możemy kontynuować przygotowania. W celu dokładniejszego przyjrzenia się tej procedurze, wyobraźmy sobie, że potrzebujemy standardowy uchwyt i standardowy trzonek.

Stary, zużyty uchwyt usuwamy rozcinając go przy użyciu ostrego zakrzywionego noża. Jeśli trzonek umieszczony jest ciasno w imadle, możemy zdjąć uchwytu ręką. Wówczas wystarczy mocno trzymać kij i ostrożnie odcinać uchwyt od strony z której stoimy.

Stara, wysuszona guma będzie odpadała małymi kawałkami, a nie długimi. Bardzo lekkie gumowe gripy mogą się także rozpadać na części w trakcie usuwania ich z kija golfowego. Zakrzywione ostrze noża uchroni przed uszkodzeniami grafitowy trzonek. Jeśli masz stalowy trzonek, do usunięcia starego uchwytu możesz użyć większego płaskiego noża.

Kiedy już zdejmiesz uchwyt z trzonka, prawdopodobnie zostaną na nim resztki taśmy, którą również należy usunąć. Można to zrobić ręcznie lub szybciej - za pomocą  suszarki. Resztki kleju zmyj rozpuszczalnikiem.

 

Paul Smith
Tłum. Marta Kulczyńska

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie