Wymiana gripów cz. 2

ImageW poprzednim artykule opisany zostały typy gripów i metody ich zdejmowania. Dzisiaj zajmiemy się tym, jak umieścić uchwyt na kiju.

Montaż

Najpierw umocuj shaft na specjalnym urządzeniu lub na imadle. Aby umieścić grip na shafcie potrzebny jest duży nacisk, ponieważ obie części muszą szczelnie do siebie przylegać. Jeśli grip nie będzie idealnie dopasowany, pojawi się na nim cienka linia.

Gripy mocowane są dzięki specjalnej taśmie. Jest to dwustronna taśma, dostępna w różnych rozmiarach. Zwykle shaft owija się taśmą o szerokości szerokości 2 centymetrów.

Utnij taśmę o długości takiej samej jak grip i nałóż ją na górę shaftu. Pozostaw ok. 2 centymetry taśmy na górze. Przy pomocy kciuka przymocuj taśmę do shaftu. Następnie wygładź ją dłonią aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Na taśmie nie może być żadnych zgnieceń ani pęcherzyków powietrza. Nie jest to trudna czynność, jednakże robiąc to po raz pierwszy możliwe że podczas nakładania będziesz potrzebować więcej taśmy (i cierpliwości). Następnie tą samą metodą przymocuj taśmę po drugiej stronie shaftu. Mimo że na dole taśmy się częściowo pokryją, nie będzie żadnych wyczuwalnych uwypukleń. Skręć zwisającą na górze taśmę i wciśnij do shaftu przy pomocy specjalnego urządzenia.

Teraz można już nakładać grip na shaft. Dzięki specjalnemu rozpuszczalnikowi, powierzchnia taśmy staje się na chwilę śliska. Weź grip w rękę, umieszczając palec przy niewielkiej dziurce po drugiej stronie. Wlej część rozposzczalnika do środka gripa.  Drugą ręką zatkaj drugą dziurkę i potrząśnij. Dzięki temu rozpuszczalnik pokryje całą wewnętrzną powierzchnię gripa. Teraz wlej rozpuszczalnik na taśmę pokrywającą grip. Ponieważ rozpuszczalnik może być użyty ponownie, zlej jego nadmiar na tackę.

Teraz nałóż szybko grip na bolec a następnie wciśnij go na kij golfowy. Umieszczaj grip na shafcie obiema rękoma. Podczas umieszczania gripa nie stój za shaftem, ponieważ nadmiar rozpuszczalnika może wytrysnąć z otworu znajdującej się na końcu gripu. Przy pomocy ściereczki namoczonej w rozpuszczalniku usuń nadmiar kleju.

Następnie wyrównaj grip z krawędzią kija. Możesz użyć również specjalnego oznacznika, do zaznaczenia miejsca chwytu.

Jeżeli używasz rozpuszczalników pochodzenia naturalnego, zakupionych od wytwórców kijów golfowych, kij będzie gotowy to użytku dopiero po godzinie.

Rodzaje rozpuszczalników

Widziałem już jak zamiast rozpuszczalnika używano benzyny oraz trichloroetenu. Mimo że oba działają jak rozpuszczalnik, stosowanie ich jest niebezpieczne. Benzyna jest oczywiście łatwo palna, a po jej użyciu przesiąkniesz jej zapachem.  Trichloroeten jest za to szkodliwy dla środowiska. Ponadto jest szkodliwy dla organizmu i szybciej wyparowuje.

Polecam za to podlegające recyklingowi rozpuszczalniki pochodzenia naturalnego. Nie są drogie, za to bardzo wydajne. Nie musisz się więc martwić jeśli po paru latach zechcesz wymienić stary grip na nowy. Rozpuszczalniki te są oczywiście łatwopalne więc podczas zakładania gripu nie można palić ani przebywać w pomieszczeniu, w którym jest zapalony ogień. Po użyciu rozpuszczalnika natychmiast trzeba umyć ręce i unikać kontaktu z oczami i nosem. Rozpuszczalnik może podrażnić i wysuszyć skórę.

Dobrą alternatywą jest również taśma z klejem na bazie wody. Składnik zawarty w kleju podobny jest do tego jaki można znaleźć w szamponie. Aktywuje się on po rozpyleniu na taśmę niewielkiej ilości wody. Taśmy tego typu sprzedawane są w formie pasków, gotowych do użycia zaraz po rozpakowaniu. Są nieco droższe od poprzednich, za to wygodniejsze w użyciu.

Mimo że gripy stanowią tylko niewielką część kija golfowego, są jego ważną częścią. To od nich zależy czy dobrze kij trzyma się w dłoni. Wygoda przede wszystkim. Należy pamiętać, że od typu gripa zależy jego „żywotność”.

 

tłum. Ewelina Jaworska

źródło: iseekgolf.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie