Wielki Szlem

Wielki Szlem oznacza w sporcie wygranie przez jednego zawodnika w krótkim czasie, zazwyczaj jednego roku kalendarzowego, najbardziej prestiżowych zawodów w danej dyscyplinie.
W golfie zdobycie Wielkiego Szlema oznacza wygranie czterech prestiżowych turniejów. Są to rozgrywany w kwietniu Masters, w czerwcu US Open, w lipcu The Open Championship (także pod nazwą British Open) oraz sierpniowy PGA Championship. W latach 30. XX wieku za cztery turnieje potrzebne do skompletowania Wielkiego Szlema uważano US Open, British Open, US Amateur i British Amateur.

Jeszcze żadnemu zawodnikowi nie udało się osiągnąć nowego klasycznego golfowego Wielkiego Szlema jednakże w 1930 Bobby Jones zdobył starego wielkiego szlema wygrywając US Open Golf, British Open, US Amateur i British Amateur będąc jak dotąd jedynym w historii który zdobył go w starej wersji. W latach 2000-2001 Amerykanin Tiger Woods wygrał po kolei cztery turnieje, ale nie w jednym roku kalendarzowym. Ze względu na trudność osiągnięcia mówi się więc także o skompletowaniu Wielkiego Szlema w karierze, czyli zwycięstwie we wszystkich wspomnianych czterech turniejach w dowolnych latach; to udało się poza Woodsem czterem graczom - Gene Sarazenowi, Benowi Hoganowi, Jackowi Nicklausowi i Gary'emu Playerowi. "Karierowego" Wielkiego Szlema ma również w dorobku sześć zawodniczek - Pat Bradley, Juli Inkster, Annika Sörenstam, Louise Suggs, Karrie Webb i Mickey Wright.

PGA Championship

US PGA Championship - ostatni z turniejów wielkoszlemowych. Należy do popularniejszych turniejów golfowych na świecie. Odbywa się corocznie w sierpniu. Pierwszy raz zawody PGA Championship rozegrane zostały w 1916 roku,  wygrał wówczas James M. Barnes. Dwa lata z rzędu (2007,2006) triumfował Tiger Woods. W 2005 rok zwyciężył Phil Mickelson. Rok wcześniej Vijay Singh, który wygrał także w 1998 roku. Wśród wielokrotnych zwycięzców PGA Championship przewodzi Jack Nicklaus, który zdobył tytuł w 1963, 1971, 1973, 1975 i 1980 roku.
Author Profile: Marek Pietrzak

This author has published 607 articles so far. More info about the author is coming soon.

British Open

British Open - jeden z czterech turniejów wielkoszlemowych, zwany również The Open Championship, z uwagi na to, że był pierwszym "otwartym" turniejem organizowanym przez Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews. Rozegrany po raz pierwszy w Szkocji w 1860 roku na 12-dołkowym polu Prestwick Golf Club. Pierwszym zwycięzcą tego turnieju był Szkot Willie Park. Kolejny triumfator zawodów – Tom Moris, wsławił się tym, że wraz ze swoim młodszym synem Tomem, w latach 1861-1872 ośmiokrotnie wygrywał ten turniej. Przez wiele lat w Open Championship zwyciężali Brytyjczycy. Pierwszym Amerykaninem, który zabrał słynny dzbanek za ocean, był zwycięzca z 1921 roku – Jack Hutchinson. Kilka lat później na trwałe do historii golfa wpisał się Bobby Jones, którego trzy zwycięstwa, w 1926,1927 i 1930 roku, uznawane są wręcz za spektakularne.

Czytaj więcej: British Open

Author Profile: Marek Pietrzak

This author has published 607 articles so far. More info about the author is coming soon.

US Open Championship

US Open Championship - otwarte Mistrzostwa USA rozegrane po raz pierwszy w 1895 roku. Turniej, który do dnia dzisiejszego odbywa się corocznie w czerwcu. Zawody U.S.Open mają bardzo długą tradycję, pierwszy raz rozegrano je w 1895 roku, zwyciężył wówczas Horace Rawlins. Wśród wielokrotnych zwycięzców US Open znajduje się między innymi Tiger Woods (2000,2002), Ernie Els (1994,1997), Payne Stewart (1991,1999), Lee Janzen ( 1993, 1998). Czterokrotnie po główną wygraną sięgnął Jack Nicklaus w 1962, 1967, 1972 i w 1980 roku.

Author Profile: Marek Pietrzak

This author has published 607 articles so far. More info about the author is coming soon.

The Masters Tournament

The Masters Tournament - pierwszy z turniejów Wielkiego Szlema rozgrywany na polu Augusta National, w Atlancie, w stanie Georgia. The Masters Tournament, znany także jako The Masters, lub poza granicami USA jako The US Masters.

Historia Masters rozpoczyna się w 1831 roku. Prawdopodobnie gdyby nie pomysł Clifforda Roberta dotyczący kupna szkółki leśnej, nigdy nie doszłoby do powstania jednego z najważniejszych zawodów w świecie golfa.

Czytaj więcej: The Masters Tournament

Author Profile: Marek Pietrzak

This author has published 607 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie