Nerwowe chwile - rola niepokoju w rywalizacji

Image"Pierwsza tee zadrżało" – zdanie to niezwykle celnie opisuje podwyższony poziom niepokoju, kiedy golfista uderza pierwszą piłkę w meczu.  Te drżenia nie ograniczają się wyłącznie do golfa, gdyż zawodnicy niemalże w każdej dyscyplinie muszą zmagać się z uczuciem niepokoju.


Wielokrotnie toczyły się dyskusje do jakiego stopnia jesteśmy w stanie kontrolować ten niepokój. W najnowszym numerze czasopisma Journal of Sports Sciences naukowcy z belgijskiego Uniwersytetu w Ghent próbowali ocenić poziom niepokoju wśród amatorskiej grupy rywalizujących ze sobą sportowców.

Teoria, iż niepokój jest naturalną ludzką reakcją  konieczną do przetrwania, jest powszechnie znana. Gimnastyka, a dokładniej mówiąc, zawody na równoważni, uważane są za jeden z najbardziej wymagających sportów. Dlatego też naukowcy zdecydowali się przeprowadzić eksperyment na ośmiu światowej sławy gimnastyczkach w trakcie występów na równoważni (zarówno na treningu jak i na zawodach). Celem tego badania było ustalenie ilości oraz rozbieżności w poziomach niepokoju.

W trakcie badania poziom niepokoju był sprawdzany na podstawie monitora pracy serca oraz sprawozdań  sportowców złożonych po występie. Wyniki nie były zaskakujące – ukazały bezpośredni związek pomiędzy nerwowymi momentami wskazanymi przez uczestników badania a potknięciami w trakcie ich wystąpień.
Ponadto, tętno było zdecydowanie wyższe w trakcie zawodów niż na treningu. W przypadku upadków i potknięć na treningu tętno było wyższe niż gdy wszystko szło zgodnie z zamierzeniami.

Naukowcy zdają sobie sprawę, że zarówno sprawozdania sportowców jak i monitor pracy serca mogą być mylące. Wspomnienia zazwyczaj nie są wiarygodnym źródłem, natomiast szybsze bicie serca mogło być spowodowane większym zapotrzebowaniem energii koniecznej do naprawienia zaistniałych potknięć. Jednak zastosowanie tych obydwu metod razem było postrzegane jako solidne źródło informacji niezbędnej w celu ustalenia czynników wpływających na wzrost poziomu niepokoju w trakcie występów.

Badanie oczywiście dowiodło, że niepokój jest zjawiskiem naturalnym oraz szkodliwym czynnikiem podczas treningów, a tym bardziej na zawodach. Konieczne są dalsze badania, aby stwierdzić czy niepokój można kontrolować przy pomocy naturalnych metod oraz czy ma wpływa on na każdego sportowca w inny sposób.

 

tłum. Katarzyna Zielińska

źrodło: golf.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie