Dobry grip

ImageGrip (część kija, za którą trzymany podczas uderzenia) jest często niedoceniany przez zawodników i uważany za niewiele znaczący kawałek gumy. Należy jednak zdać sobie sprawę z faktu, iż grip to tak naprawdę jedyna część kija golfowego, której dotykamy i która umożliwia nam jakąkolwiek kontrolę podczas gry.

Podobnie jak do wszystkich innych gałęzi przemysłu, globalizacja dotarła także do świata golfa. Główki, trzonki i gripy właściwie dla wszystkich firm na świecie produkowane są dziś w Chinach. Tamtejsze procesy projektowania i produkcji pochodzą głównie z USA, z lat 50. i 60. Firma Star Grip trzyma się jednak swoich własnych procesów produkcyjnych i  jako ostatni amerykański wytwórca produkuje swoje gripy w USA. W tej fabryce wykorzystuje się  firmowy sprzęt, mieszanki gumowe, formy odlewnicze i systemy produkcyjne, które pozwalają na stworzenie najwyższej jakości gripów.

Większość z nas nie zwraca większej uwagi na gripy, mimo, iż są one jedyną częścią kija golfowego, której dotykamy. Jeśli przyjrzymy się szczegółom technicznym, zauważymy, że gripy mają ogromny wpływ na wydajność każdego kija.

Dobre gripy wytwarzane są z wysokiej jakości elastomeru EPDM. Ten rodzaj tworzywa, ze względu na jego wytrzymałość i ponadprzeciętne właściwości fizyczne, używany jest powszechnie do produkcji wyrobów przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. Znany jest z odporności na ozon, promieniowanie UV, sól i wilgoć, dzięki niemu gripy nie stają się twarde i śliskie.

We wczesnych latach  90. Star Grip rozpoczęła produkcję gripów dla innych firm, takich jak Rogal Grip czy Griptec. Od razu zauważono, że tradycyjne metody produkcji, używane do dziś w Chinach, powodują duże różnice w wadze gripów i przyczyniają się do gorszego wyniku gry. Różnice w wadze wpływały na swing, a także dawały taki sam efekt, jak przy używaniu kija z wygiętym trzonkiem. Zamiast powielać ten błąd, Star Grip zdecydowała się na stworzenie całkowicie nowych procesów w celu poprawy jakości i wydajności gripów, a tym samym całego kija.

Potrzebne były specjalistyczne maszyny, zaprojektowano więc i zbudowano 300-tonowe wtryskarki z 2-fazowym silnikiem. Pozwoliło to na użycie pionowych, bezszwowych form wtryskowych, dzięki którym można było uzyskać grip o idealnie wycentrowanej konstrukcji, a także wyeliminować gorsze wyniki, jakie uzyskiwali gracze używający kijów z innymi gripami. Ten rodzaj formowania pozwolił również na dokładną powtarzalność tolerancji wagi /-0.5 g., w porównaniu do /-4.0g, zaakceptowanej przez standardy przemysłu. W rezultacie, trwałość gripu niezwykle wzrosła, a absorpcja wilgoci została wyeliminowana.

Zdolność produkcyjna firmy Star Grip wynosi 12 000 gripów na dzień, a w ofercie znajduje się 8 modeli. Projekty obejmują gripy oplatane dla mężczyzn, kobiet, juniorów oraz gripy w średnim rozmiarze. Gładki, delikatny, pleciony grip, nazywany także Smoothie, wygląda i pachnie jak skóra, a nawet przypomina ją w dotyku. Sidewinder, zawdzięczający swą nazwę lokalnemu wężowi z pustyni Mojave, to grip, który nie jest pleciony; przeznaczono go dla graczy, którzy lubią czuć po palcami bardziej szorstką teksturę. Najnowszym dodatkiem do kolekcji jest Tour Series Oversize. Grip ten tylko nieznacznie zwęża się ku dołowi, wygląda i przypomina w dotyku popularny, pleciony dwuczęściowy grip, jednakże tylko opatentowany przez Star Grip elastomer oraz procesy produkcyjne zapewniają tak znaczną poprawę podczas gry w deszczu i wilgoci, a także gwarantują zwiększoną trwałość.

Zatem podczas golfowych zakupów, warto poszukać takich gripów, które z powodzeniem zastąpią te stare, śliskie i pękające.

 
Paul Smith

tłum. Katarzyna Struska

 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie