Majorka- najpiękniejsze miejsce do gry w golfa

ImageOddalona o krótki lot samolotem z lądowej części Europy, Majorka (albo Malorka, jak nazywają ją jej mieszkańcy) jest jedną z najpiękniejszych wysp Morza Śródziemnego. Gorący klimat i dogodna lokalizacja przyciągały w przeszłości Rzymian, Maurów i Bizantyjczyków, miłośników plaż i słońca, tak jak i dzisiaj. Jednak teraz Majorka jest gotowa na przywitanie nowej przyjaznej inwazji- golfistów.

Klimat malowniczej Malorki jest idealny do gry w  golfa- ciepłe słoneczne lato, odświeżająca morska bryza, delikatne deszcze, łagodne zimy i średnia temperatura 21 stopni C. Jeśli jednak chcesz grać w lecie, postaraj się zarezerwować miejsce na polu golfowym w godzinach  rannych oraz nie zapomnij o używaniu kremu przeciwsłonecznego z wysokim filtrem.  

Majorka oferuje swym gościom szeroki wybór zakwaterowania, odpowiedni na każdą kieszeń. Od niedawna czynnych  jest kilka nowych ośrodków, sięgających liczbie dwudziestu dwóch, z szerokim wyborem pól golfowych. Wszystkie są położone wśród pięknej roślinności wybrzeża Morza Śródziemnego i stwarzają wyzwanie przez cały rok, oferując najwyższej klasy udogodnienia i wspaniałą opiekę nad klientami.


Golf Park Puntiro

Golf Park Puntiro usytuowany w pobliżu Palmy, jest pierwszym projektem Jacka Nicklausa na Majorce i popularnym miejscem wizyt Amerykanów, którzy chcą grać na wszystkich europejskich polach Nicklausa. Klub jest także gospodarzem Akademii Golfa, Jacka Nicklausa, ze świetnie wyszkoloną drużyną profesjonalistów,  stosującą wszystkie nowoczesne techniki uczenia.

 Teren do gry w golfa został stworzony z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu oraz z wielką dbałością o topografię lądu i ochronę naturalnej roślinności wyspy- pinii, drzewek oliwnych i drzew korkowych. Niektóre drzewa- jak na przykład algarrobo (drzewo chleba świętojańskiego), z jego cienkim pniem, podobnym do drzewa oliwnego- były wykopywane i sadzone ponownie po zakończeniu prac przy powstającym polu golfowym. Dzięki takim zabiegom pole golfowe wygląda teraz na bardziej dojrzałe.

Puntiro znajduje się na terenie rezerwatu  przyrody. W związku z tym używana jest tylko oczyszczona woda i – co bardzo ważne dla golfistów- pola golfowe nie znajdują się na terenie zabudowanym. W pobliży nie ma żadnych domów i jedynym dźwiękiem, jaki możesz usłyszeć jest muczenie krów!

18 dołków par 71 czyni pole niezbyt długim. Obszar jest zaprojektowany tak, aby być dostępnym dla każdego. Jednakże na polu znajdują się dwa duże jeziora, do których trzeba dostosować  grę. Green jest bujny, a aleje z trawą bermudzką szerokie. Puntiro jest przyjemnym miejscem dla wszystkich golfistów. Nie potrwa długo, nim trzymanie się z dala od drzew, wody i bunkrów położonych na długim, nierównym terenie pokrytym pięknymi dzikimi białymi kwiatami, wyda ci się całkiem proste.

Arabella Golf & Spa Resort

Arabella Golf & Spa Resort składa się z  trzech hoteli na wyspie i trzech 18- dołkowych, mistrzowskich  pól golfowych. Położone jest między wzgórzami Son Vida oraz Palmą- stolicą i obejmuje ośrodki Son Vida,  Son Muntaner i Son Quint. Te wysokiej klasy pola golfowe znajduja są blisko siebie i  łatwo jest się dostać z jednego do drugiego, używając środków transportu oferowanych przez hotel co 15 minut. Nie musisz być mieszkańcem jednego z hoteli, aby korzystać z pól golfowych, ale jeśli jesteś, możesz skorzystać ze specjalnej zniżki.

Golf Son Vida


Pole golfowe Golf Son Vida, zaprojektowane przez Hawtree w 1964r, w 2001 roku zostało kompletnie odnowione przez Kurta Rossknechta.  Jest to znakomite pole golfowe z piniami, palmami i wysadzanymi drzewami migdałowymi alejami, ponumerowanymi bunkrami i dosyć małym obszarem wodnym. Pole oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Sierra Tramunrana i zatokę Palmy.


Son Muntaner

Mające te same wspaniałe widoki, dłuższe i trudniejsze pole golfowe San Muntaner, jest prawdopodobnie jednym z najpiękniejszych pól golfowych, jakie Majorka może zaoferować. Jest to także pole najbardziej ekskluzywne. Oferuje wspaniałą różnorodność pięknie wypielęgnowanych dołków, z wielkim, trudnym greenem i pochwalić się może wieloma starożytnymi, narodowymi śródziemnomorskimi drzewami, wśród których znajduje się „Sa Capitana”, najstarsze drzewo oliwne na wyspie, mierzące 6, 5 metra  średnicy i mające podobno 1000 lat.

Projektantem pokrytego przez cały rok kwiatami pola golfowego  San Muntaner, powstałego w roku 2000 jest Kurt Rossknecht. Pole może poszczycić się dwoma ważnymi certyfikatami świadczącymi, że jest przyjazne środowisku. Jeziora, wiele różnych gatunków ptaków i śródziemnomorska roślinność, także mają znaczenie dla naturalnego charakteru pola, podczas gdy liczne bieżnie pozwalają graczom na każdym poziomie cieszyć się pobytem w takim ośrodku.

Son Quinn


Otwarte niedawno pole golfowe Son Quinn znajduje się w malowniczej zatoce Palmy, położonej niedaleko pól golfowych Son Vida i Son Mutaner. Falisty teren stanowi wyzwanie dla doświadczonych graczy. Na polu znajdują się dwa wielkie jeziora, dobrze usytuowane bunkry i bardzo szybko rosnący, trudny green gatunku Bent. Jednak cztery różne pozycje bieżni pozwalają wszystkim cieszyć się grą.

Trawa gatunku Bermuda Princess jest używana na opisywanej bieżni, tak jak i na wielu innych najlepszych polach golfowych, znajdujących się w miejscach panowania gorącego klimatu, takich jak Valderrama. Trawa ta rozprzestrzenia się gęsto na górnych warstwach gleby, nie zapuszczając głęboko korzeni i czyniąc ziemię bardziej odporną  i mniej wysuszoną.

Prędkość rośnięcia greenów jest mierzona co tydzień, a klub posiada własnych opiekunów zieleni, pielęgnujących najlepsze bieżnie i zieleń na wyspie. Jedno z najbardziej znanych miejsc na polu golfowym, znajdujące się przy ósmym dołku, najwyższym punkcie pola, oferuje wspaniały widok na  katedrę w Palmie. Spektakularne widoki znajdują się jednak prawie przy każdym dołku.

Real Golf BendinatUsytuowany pomiędzy morzem i górami Na Burguesa, 7 km od Palmy, Real Golf Bendinat jest pagórkowatym polem  golfowym, gdzie wózki są na czas.

Trójpasmowe bieżnie, niektóre z nich z ostrymi łukami, podwyższonymi podstawkami, wodnymi przeszkodami i małym, twardym greenem są najlepszym wyzwaniem dla graczy. Miejmy jednak nadzieję, że znajdziesz przyjemność w podziwianiu spokojnego spektaklu rozgrywającego się przed twoimi oczyma: piękne widoki na zatokę z drzewami oliwnymi i migdałowymi.

Jeśli nie, możemy polecić czerwone wino oraz niekończący się szereg przepysznych przekąsek czekających na ciebie w klubie! Dość aby ukoić każdą zranioną golfową duszę.


The Santa Ponsa Golf Club: Santa Ponca I, II, III


Na południu Calvii oraz bardzo blisko Palmy znajduje się jeden z najlepszych obszarów golfowych: Santa Ponsa Golf Club i trzy pola golfowe. Klub jest gospodarzem wielu lokalnych i międzynarodowych turniejów, łącznie z European Tour Balearic Open,  który jest najbardziej popularny wśród ludzi sławnych i bogatych.

Świetnie rozwinięte pole golfowe Santa Ponsa I jest wymagające z powodu podniesionego greenu i wody znajdującej się na pięciu dołkach. Teren przy dziesiątym dołku, par 5, jest jednym w najdłuższych w Europie, bo liczy aż 590 metrów. Pomimo to pole jest bardzo przyjemne i mniej zrażające do siebie, niż może się na pierwszy rzut oka wydawać, ponieważ  dogodne warunki (nie jest długie, poza wspomnianym wyjątkiem,  jest szerokie, aleje są łagodnie pochyłe,  rzadko pojawiają się wyboje, a drzewa. są rzadko posadzone) sprawiają, że możesz z łatwością uderzać piłkę z podkładki. Wszystko to może spowodować, że zechcesz pozbyć się kierowcy.

Pole golfowe znajduje się wzdłuż pożądanych miejsc zamieszkania i często zdarza się, że na początku gry możesz denerwować się obecnością  mieszkańców próbujących relaksować się na swych tarasach. Jednak im dalej posuwasz się w grze, tym mieszkańcy stają się mniej widoczni.


Santa Ponsa II, położony w małym lesie piniowym, jest niewiele mniejszy niż Santa Ponsa I, ale wymaga doskonałej precyzji. Santa Ponsa II to piękne pole golfowe, z robiącym wrażenie greenem przyciętym w kształt wyspy Majorki. Niestety jest to atrakcja jedynie dla członków klubu.

Dziewięciodołkowe Santa Ponsa III jest idealnym polem golfowym dla początkujących graczy, oraz tych, którzy kochają krótkie gry.

Capdepera Golf Course


Godzinę drogi od Palmy, dając możliwość odkrywania wnętrza wyspy, Capdepera Golf Club jest usytuowany blisko zaprzyjaźnionego resortu położonego wzdłuż wybrzeża północno- wschodniego. Capdepera Golf Club znajduje się w pięknej dolinie, oferującej niezapomniane widoki na Morze Śródziemne.

Główną atrakcją pola golfowego jest piętnasty dołek par 3, który wywiera na graczach spore wrażenie. Po wspięciu się ponad 30 metrów w górę, możesz uderzyć piłkę ponad małymi karłowatymi drzewami do małego, dobrze odgrodzonego greenu poniżej, z bunkrami z prawej i  wąwozem z tyłu. Jakikolwiek będzie wynik twojej gry, spróbuj znaleźć czas na podziwianie spektakularnych widoków wzdłuż doliny i morza.

Capdepera jest uważana za pole golfowe pierwszej klasy, jedno z najlepszych na Majorce. Na polu tym odbywają się świetne zawody z back- tees.

Capdepera jest zatłoczona- nigdy wcześniej nie słyszałem „Fore!” tak często na polu golfowym.  Capdepera składa się z obszaru poza polem, ponumerowanych bunkrów, całkiem dużego, ale zdradliwego greenu, z kilku wzniesień oraz podwójnych rzędów. Na polu znajduje się także sześć sztucznych jezior. Wymaga to odpowiedniego prowadzenia, ale sprawia przyjemność. Ze względu na zróżnicowane pozycje wyjściowe, pole  jest odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i dla profesjonalnych graczy.

Bardzo komfortowe Mallorquin- stylowy dom klubowy i restauracja „Roca Viva” znajdująca się nad polem, powita cię po rozgrywce napojami i jedzeniem na najwyższym poziomie międzynarodowej i lokalnej kuchni.

Palma de Mallorca


Palma, historycznie jeden z najważniejszych  portów nad Morzem Śródziemnym, szczyci się obecnie ogromną przystanią, którą możesz podziwiać podczas drogi na stare miasto. Będąc na morzu lub przechadzając się po ,,Paseo Martimo” możesz rozkoszować się  cudownym widokiem  imponującej gotyckiej katedry, XIV-wiecznym Pałacem Królewskim  lub Palau de l’  Almudaina znajdującym się tuż obok.

Jeśli wybierzesz się na krótki spacer dookoła tych dwóch zabytków, podziwiając po drodze palmy, bez trudu dojdziesz do XIII-wiecznej gotyckiej katedry znanej jako La Seu. Będziesz mógł napawać się atmosferą tej historycznej dzielnicy,  połyskującej złotymi skałami wapiennymi, z których zbudowane są stare domy z charakterystycznymi okiennicami. Dzięki takim wspaniałym momentom będziesz czuł się tak,  jakbyś był w innym świecie.

Warto także wstąpić do drugiej, najwyższej katedry gotyckiej w Europie, która została wspaniale odnowiona dzięki pracy Antonio Gaudiego, włączając w to największe na świecie różnobarwne witraże i  świeczniki (elektryczność została wprowadzona na początku ubiegłego wieku). Możesz także zdecydować, czy podobają ci się, poddawane ostrej krytyce, nowoczesne ceramiczne freski ścienne lokalnego artysty Miquela Barcelo, które prezentują Jezusa karmiącego tłumy.

Będziesz także zafascynowany wąskimi uliczkami starego miasta, na których znajdują się zabytkowe domy prezentujące różne style architektoniczne. Jedno spojrzenie przez bramy starych patios wystarczy, abyś poczuł ciekawość, co się za nimi kryje. Ocienione drzewami „placa”, w połowie wypełnione stolikami kawowymi, pojawiają się nagle i od razu czujesz chęć  przyłączenia się do relaksujących się klientów popijających zimne napoje. Wszystko to sprawi, że będziesz czerpać przyjemność i energię ze spotkania z nimi.


Zakupy w Palmie nie powinny być męczące; dostępny jest szeroki wybór wszelkich marek, od zwykłych sieci handlowych do designerskich butików i lokalnych sklepów oferujących odzież i biżuterię, a szczególne majorkańskie perły, wyroby skórzane, wyroby szklane i piękne robótki ręczne.

Jeśli poczujesz się głodny, możesz wybrać pomiędzy wspaniałymi restauracjami serwującymi wszystko- od tradycyjnych majorkańskich potraw do wspaniałych przekąsek,  które możesz zjeść na dworze, na przykład pod arkadami dookoła Placa Majot.

 

tłum. Martyna Orzeł

źrodło:  Golf Course of Rhymes

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie