Golfowe fakty

Image Dlaczego dołek ma 11 cm? Skąd pochodzi słowo "golf"? Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane golfowe pytania.

Jakie jest pochodzenie słowa „golf”?

Jest ogólnie uzgodnione, że gra w golfa pochodzi ze Szkocji, gdzie była nazywana „golf” lub „gouf” i po raz pierwszy grano w nią na początku XV-ego wieku. Nazwa gry była jednak zapożyczona z holenderskiego, a dokładniej, była to zmiana średniowiecznego holenderskiego „colf” lub „colve”, oznaczających: kij, pała lub pałka (współczesny holenderski „kolf”), używanych w Holandii w grze o nazwie „kolven”, granej na zamarzniętych kanałach i jeziorach.

Tak oto prawdopodobnie gra ewoluowała od różnych wariantów gry granej z kijem i piłką w Holandii i gdzie indziej. Jednakże to Szkoci wprowadzili ten prosty element, którego brakowało we wszystkich innych kijkowo-piłkowych grach i który sprawił, że golf jest wyjątkowy: dołek.

Dlaczego golfiści krzyczą „fore” („przedni”), żeby ostrzec innych przed zbłąkanym uderzeniem?

Ten okrzyk używany jest w golfie od 1878 i prawdopodobnie jest skrótem od „before” („przed”).

Zgodnie z inną wiarygodną teorią może to być forma ściągnięta od „forecaddie”. Forecaddie była to osoba zatrudniona do chodzenia przed graczami w miejsca, gdzie piłka mogła upaść i redukująca liczbę straconych piłek. Możliwe, że z biegiem czasu, słowo „forecaddie” zostało skrócone do „fore!” krzyczanego jako ostrzeżenie do tej osoby i oznaczające zbliżanie się piłki. Słowo to zostało w użyciu od tamtego czasu (w Polsce używa się w tym miejscu wykrzyknienia „uwaga!”).

Dlaczego dołek golfowy jest akurat takiej wielkości?


Rozmiar 4,25 cala (około 11cm) pochodzi z 1829 roku, kiedy to w Musselburgh za Edynburgiem w Szkocji użyto pierwszego narzędzia wycinającego dołek. W 1893 Królewski Starożytny Klub Golfowy (the Royal and Ancient Golf Club) w Saint Andrews, organ zarządzający grą, zdecydował, że dołek do golfa powinien mieć jednakowy rozmiar na całym świecie i uznał za standardowe dołki w Musselburgh, które miały 4,25 cala szerokości. Tak jest od tamtej pory wszędzie.

Jak termin „par” („norma”) nabrał golfowego znaczenia?

Słowo „par”, w znaczeniu wynik uznany za standardowy dla konkretnego dołka lub pola golfowego (reprezentującego liczbę wykonanych uderzeń jeśli gra jest grana najlepiej) czyli miara trudności pola, jest pierwszy raz zanotowane w słowniku golfa w latach 1898-1900
i prawdopodobnie pochodzi od nazwy z giełdy papierów wartościowych par value. Nazwa ta oznacza wartość nominalną kapitału, który jest stały w przeciwieństwie do wartości rynkowej, która się waha.

Dlaczego pole golfowe ma 18 dołków długości?


Po pierwsze trzeba zauważyć, że nazwa „dołek” jest używana dla określenia albo rzeczywiście dołka w ziemi, do którego wrzuca się piłkę albo do całej przestrzeni od teeing ground (miejsca wybicia piłki) do putting green (placu szkoleniowego).

Mówi się, że powodem, dla którego pole golfowe ma długość 18 dołków jest po części przypadek historii. Wczesne pola golfowe wszystkie miały różne liczby dołków: od pięciu do dwudziestu pięciu. Przeważnie było tyle dołków, ile zmieściło się na terenie lub na ile klub było stać. Na niektórych polach grano poruszając się z jednego miejsca w drugie i z powrotem, częściowo lub całkowicie.

Był taki przypadek na przykład w Old Course w Saint Andrews (najstarsze pole golfowe na świecie), gdzie umieszczono w linii 12 dołków i 10 było granych dwa razy – raz „poza”(„out”) i raz „w”(„in”), tworząc „partię” („round”) 22 dołków. Jednak w 1764 roku golfiści zdecydowali połączyć pierwsze cztery dołki w dwa, które utworzyły partię 18 dołków, mimo że było to naprawdę 10 dołków, z których 8 było granych dwa razy.

Do 1857 roku, Saint Andrews umieściło następne dołki w 8 double green’ach (double green to duży obszar dookoła wyciętego w ziemi dołka, który służy dwóm różnym dołkom na polu golfowym), tworząc partię 18 dołków, a w 1858 roku klub w Saint Andrews utworzył partię 18 dołków dla meczów między członkami klubu.  
Po Saint Andrews, Carnoustie powiększyło liczbę dołków do 18 w 1867 roku. Carnoustie było pierwsze z 18 oddzielnymi fairway’ami (fairway to aleja w golfie) i green’ami (obszarami wokół dołków).

Królewski Starożytny Klub Golfowy w Saint Andrews otrzymał kontrolę nad zasadami golfa w Zjednoczonym Królestwie w 1897 roku, prawdopodobnie dodając większe znaczenie partii 18 dołków. Jednak dopiero w 1950 roku partia 18 dołków została zapisana w zasadach golfa.

 

tłum. Anna Stalmaszczyk

źródło:LinksLifeGolf

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie