Podsumowanie sezonu 2009 wg Sports Illustrated

ImagePhil Mikelson wygrał klasyfikację Tour Championship, ale  to Tiger Woods zakończył sezon ’09 zgarniając najważniejsze trofeum.

W niedzielny wieczór, kiedy Phil Mickelson skończył wreszcie udzielać wywiadów stacjom radiowym i telewizyjnym, wrócił do namiotu zwycięzców za 18. greenem klubu golfowego East Lake w Atlancie. Tam czekał już na niego jego caddie, Jim (Bones) MacKay. Podając sobie ręce, obaj mieli na twarzach wielkie, pełne zadowolenia uśmiechy. „To był najlepszy z Twoich pomysłów, Bones” rzucił Mickelson, po czym obaj udali się na green, gdzie miało nastąpić wręczenie nagród.

Tego właśnie dnia Mickelson wygrał Tour Championship, czwartą i ostatnią część rozgrywek playoff FedEx Cup. Wygrał? Może lepiej byłoby powiedzieć, że zdeklasował rywali. Pomimo żenującego quadruple bogey w czwartek, Mickelson uderzał znakomicie w czasie weekendowych gier,  uzyskując 9 uderzeń poniżej par (271), o trzy uderzenia lepiej niż drugi w klasyfikacji Tiger Woods, który zresztą również nie pozostał z pustymi rękami. Woods zakończył sezon na czele stawki po kontrowersyjnej (ale i wyjątkowo pasjonującej) fazie pucharowej. W ten sposób po raz drugi zdobył puchar FedEx, a wraz z nim nagrodą pieniężną w wysokości 10 milionów dolarów. Innymi słowy, Mickelson wygrał bitwę, ale zwycięzcą wojny został Tiger.

Jednak ta bitwa może mieć długofalowe konsekwencje, dzięki pomysłowości MacKaya. Mickelson niedawno wyznał mu, że ciężko mu idzie putting, co wydawało się oczywiste od miesięcy. Mackay zaproponował, że zadzwoni po Dave’a Stocktona, dwukrotnego zwycięzcy PGA Championship i kapitana Ryder Cup w 1991, gracza,  który zajmuje poczesne miejsce w rankingu putterów wszech czasów.  

Stockton był akurat w San Diego, gdzie mieszka Mickelson, współpracował bowiem z Michelle Wie podczas lokalnego turnieju LPGA. Stockton i Mickelson spotkali się i, po zaledwie kilku sesjach, odkryli na nowo zabójcze uderzenie, którym Mickelson zasłynął wśród uczestników Touru 17 lat temu.

 Dawniej Mickelsona ciągnęło w przód przy adresowaniu – zaczynając uderzenie, wyciągał ręce daleko przed piłeczkę. Tak samo uderzał Stockton, dlatego kazał Mickelsonowi wrócić do starych zwyczajów. „Dave powiedział mi <<Nikt nie wykona puttu tak dobrze jak my, ponieważ kierujemy kijem przy pomocy grzbietu dłoni>>”, opowiadał Mickelson. „To najlepszy sposób na lekkie uderzenie. Kiedy to powiedział, krzyknąłem <<To jest to!>> To było jak dzień po nocy.”

Wynikiem tygodnia w East Lake było 36 jednoputtowych greenów Mickelsona podczas 37. zwycięstwa w jego niespotykanej karierze. Komentator NBC John Miller był tak urzeczony występem Mickelsona, że wybrał go graczem roku ... 2010.

Zanim jednak tego dożyjemy, oto zdobywcy nagród SI za sezon 2009.

Największy postęp

Puchar FedEx. Tak, całosezonowy system punktacji jest skomplikowany, ale w czasie playoff rozgrywki były znakomite, każdy z uczestników miał w East Lake choćby matematyczne szanse na tytuł, a zainteresowanie kibiców było bez wątpienia wysokie.

Najbardziej niezawodny gracz roku

Czy istnieje bardziej przewidywalna nagroda w golfie? Dlaczego nie nazwać jej po prostu Trofeum Tigera Woodsa, od imienia jej dziewięciokrotnego zdobywcy? Woods może nie wygrał większości rozgrywek w sezonie ’09, ale jego sześć zwycięstw to wciąż o trzy więcej niż osiągnęli jego najwięksi rywale, Mickelson i Steve Stricker.


Nagroda dla najsympatyczniejszego gracza roku

W wieku 42 lat, Stricker rozegrał sezon życia. Oprócz trzech zwycięstw, dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium i jako pierwszy mieszkaniec Wisconsin osiągnął drugie miejsce w światowym rankingu.

Powrót roku

Ponownie Woods, po wyścigu pełnym napięcia niczym wybory w Birmie. Jak wiemy, Woods miał operację kolana i stracił drugą połowę sezonu ’08, ale powrócił, by rozegrać jeden z najlepszych sezonów w karierze.

Uderzenie roku

Przy 72. dołku w turnieju PGA Championship w Hazeltine, Y.E. Tang posłał niesamowite, 210jardowe uderzenie przy pomocy  hybrydy. Piłeczka przeleciała nad drzewem i wylądowała w promieniu 10 stóp od dołka. Dzięki temu zaliczył birdie, a w konsekwencji zwycięstwo, różnicą trzech uderzeń, nad Woodsem.

Putt roku

Mam nadzieję, że was nie zanudzam: Woods. Tym razem za uderzenie z 15 stóp przy 72. dołku, które zadecydowało o zwycięstwie w turnieju Arnolda Palmera (Woods jest jego sześciokrotnym triumfatorem)

Zwycięzca z początku sezonu, na którego trzeba było uważać

Yang, który po raz pierwszy w karierze wygrał zawody Touru, podczas marcowego Honda Classic

Najwspanialszy turniej roku

Tylko o jednym wydarzeniu mówi się do tej pory – British Open, podczas którego 59-letni Tom Watson był bliski dokonania niemożliwego. Nie tylko miał zostać najstarszym zwycięzcą turnieju, ale też wyrównać rekord Harry’ego Vardona w największej liczbie zwycięstw (sześć). Watson wydawał się pewniakiem aż do 72. dołka, kiedy piłka wylądowała na greenie w bardzo niewygodnym miejscu. Watson najpierw uderzył piłkę 10 stóp od dołka, po czym spudłował kolejnego putta, który mógł przynieść mu historyczne zwycięstwo. I choć później zabrakło mu sił na demotywujące playoffy i przegrał ze Stewartem Cinkiem, występ Watsona był najbardziej inspirującym momentem sezonu 2009.

Pech roku

Wyobraźcie sobie taki scenariusz: Woods ma łatwą piłkę, 7 stóp od celu na 72. dołku w Barclays, trafienie da mu birdie. Heath Slocum ma do tego samego dołka 20 stóp, jeśli trafi, jego wynik będzie równy par. Jeden z nich trafia i wygrywa pierwszą rundę playoff w FedEx Cup. Drugi pudłuje i ląduje na drugim miejscu. Myślicie, że to Tiger trafia a Slocum pudłuje, tak? Pudło. Precyzyjny putt Slocuma pozwala mu awansować ze 124. miejsca (na 125 startujących) na trzecie w punktacji FedEx Cup i ostatecznie wygrywa on 2,5 miliona dolarów w fazie playoff.

Krótka piłka

Henrik Stenson zupełnie się nie krępował, rozbierając się do bokserek przy wodnej przeszkodzie podczas rozgrywek CA Championship. Podobno nie chciał zamoczyć koszuli i spodni. Wolał paradować przez resztę dnia w mokrej bieliźnie?

Najlepsza szpila od kibica

Nazajutrz po CA Championship, podczas pucharu Tavistock w Orlando, gdzie zawodowi gracze z Isleworth Country Club mierzą się z tymi z Lake Nona Golf & Country Club, Woods (Isleworth) wręczył Stensonowi (Lake Nona) parę bokserek Nike z autografem, kiedy spotkali się na pierwszym tee.

Nagroda Szalonego Madoffa

Okryty niesławą finansista Allen Stanford, którego imperium legło w gruzach po śledztwie władz federalnych i skazaniu za  oszustwa finansowe. Nazwisko Stanford zostało usunięte z turnieju St. Jude, który Stanford zgodził się wesprzeć kwotą 50mln dolarów rozłożoną na 7 lat.

Rozbrajający cytat roku

Stenson, który miał umowę sponsorską jak również prywatne udziały w przedsięwzięciach Stanforda: “Ja tu próbuję się skoncentrować na grze w golfa w samej bieliźnie, moimi finansami niech zajmują się inni.”

Superbohaterski cytat roku

Jim Furyk, dowiedziawszy się, że kapitan Pucharu Prezydenta USA, Fred Couples, planuje zestawić go z Woodsem w następnym tygodniu: “No cóż, pewnie znów będę go musiał nieść”. Zaraz dodał jednak „Zwróćcie uwagę, że uśmiechnąłem się, kiedy to powiedziałem.” Co niniejszym czynimy.

Najlepszy Gay roku

Wybierzcie sami: Brian Gay trafiający 20 poniżej par i wygrywający Verizon Heritage z przewagą 10 uderzeń, czy może Gay  uderzający 18 poniżej par w St. Jude Championship i wygrywający z przewagą 5 uderzeń.

Krótkodystansowiec roku

Gay zajął 192. miejsce w uderzeniach z dystansu, ze średnią 268 jardów na uderzenie z tee, wyprzedzając jedynie Coreya Pavina (260,7).

Najlepszy skutek udziału w Ryder Cup

„Ludzie przestali na mnie mówić Justin Leonard”, pochwalił się bohater USA, Hunter Mahan.

Nagroda Twitka-Sprytka

Po serii uderzeń poza obręb pola, przy dziesiątym dołku w drugiej rundzie Tour Championship i po zaliczeniu w ten sposób quadruple bogey 8. Cink poprosił swoich znajomych na Twitterze (jest ich już ponad 930000), by wymyślili mu jakieś przezwisko. Zwycięski wpis brzmiał: Ocho Cinko {ocho to po hiszpańsku osiem – dop. tłum.}

 

tłum. Marcin Stalmach

źródło: GolfDigest

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie