"Jeśli ci powiem, będę musiał cię zabić"

ImageRozmowa z twórcą kijów golfowych, Chrisem Hilleary, o nowej technice tworzenia trzonków.

Paul Smith: Chris kim jesteś z wykształcenia? Projektowałeś wcześniej trzonki do kijów golfowych?

Chris Hilleary: Posiadam dyplom licencjata w dziecinie nauk ścisłych (BS) na kierunku Technologii maszyn przemysłowych (Manufacturing Engineering Technology). Za nim w styczniu 1997 roku zacząłem pracować w Aerotech, pracowałem w przemyśle narciarskim i windsurfingowym.

P.S.: W połowie poprzedniego roku w USA przypadkiem natknąłem się na te trzonki od kijów. Wszyscy twórcy kijów golfowych się nimi zachwycali, co aż tak wyróżnia je z pośród pozostałych? 

C.H.: Włókno stalowe trzonków jest wyjątkowe, ponieważ zostało zaprojektowane z grafitowego rdzenia i stalowej zewnętrznej powłoki , co pozwala na większą kontrole uderzenia. Konsystencja stalowego rdzenia jest lżejsza i osłabia drgania charakterystyczne dla grafitowego trzonka. Ten trzonek ma także dobrą oprawę wizualną. Tak jak widzimy, to stalowe włókno na powierzchni trzonka powoduje, że clubfitter jest w stanie pokazać klientowi różnicę między nim, a innymi dostępnymi na rynku.

P.S.: Odniosłeś kiedyś jakiś sukces związany z używaniem tych trzonków podczas zawodów? Dlaczego uważasz, że golfiści zainteresowali się waszym wyrobem a nie niezliczoną ilością innych?

C.H.: Odnieśliśmy sukces podczas Tour i nadal działamy tam z impetem. Dzięki temu, że nasza technologia jest tak niezwykła, odróżniamy się od innych producentów.

P.S.: Uważasz, że wasze trzonki są swojego rodzaju kompromisem pomiędzy grafitem i stalą? Czy są zupełnie czymś innym? Nowym?

C.H.: Nie nazwałbym tej technologii kompromisem między stalą a grafitem, ponieważ to nie jest żaden kompromis. Trzonki wykonane ze stali są w stanie lepiej kontrolować uderzenie, natomiast grafitowe są lżejsze i osłabiają drgania. A taki trzonek wykonany ze stalowego włókna łączy w sobie to co najlepsze ze stali i grafitu.

P.S.: Produkcja wydaje się wszechstronna, bierzecie pod uwagę także prędkość i siłę zamachu golfistów. Jakie decyzje w sprawie produkcji musieliście podjąć gdy zaczynaliście?

C.H.: Głównym celem tej produkcji było połączenie korzystnych właściwości stali i grafitu. Po tym jak udało nam się zaprojektować pierwszy trzonek, stworzyliśmy kilka różnych modeli różniących się wytrzymałością na zginanie. Przystosowujemy trzonki dla graczy różnych kategorii.
 
P.S.: Trzonek ma kształt długiej fajki. Jak wytwarzacie go by można było wykonywać uderzenia różniące się kątem uderzenia i lotem piłki?

C.H.: Gdy projektujesz trzonek kija, musisz zróżnicować kąt włókna wewnątrz po to by uzyskać różne stopnie giętkości. Kiedy włókno przechodzi prosto przez trzonek nadaje mu sztywność podłużną. Natomiast włókno biegnące pod kątem 45 stopni w stosunku do podłużnej prostej nadaje sztywność skrętną. 

Przez zmiany sztywności trzonka (podłużnej i skrętnej) wzdłuż jej długości, wagi i położenia równowagi, otrzymujemy różne  właściwości. Cięższym i sztywniejszym trzonkiem zawodnik wykona niższe i wolniejsze uderzenie. Podczas gdy lżejszy i bardziej miękki pozwoli zawodnikowi na wolniejszy zamach i podbicie piłki, co wydłuży dystans. Projektujemy kilkanaście modeli trzonków, dlatego też każdy gracz może znaleźć coś dla siebie i czerpać korzyści z technologii wykorzystującej włókno stalowe.

P.S.: Podkręcanie piłki przy uderzeniu obecnie jest bardzo popularne. Jak wypadają wasze trzonki pod tym względem?

C.H.: Nasze trzonki są produkowane przy użyciu skomplikowanego procesu, który konsekwentnie stosuje pakuł grafitowego włókna (i stali) w spinningowym trzpieniu. To wszystko tworzy jednolity trzonek kija, który wykazuje więcej stałych właściwości przy zginaniu niż większość trzonków dostępnych na rynku. Te właściwości nośne przy zginaniu pozwalają zawodnikowi wymierzyć uderzenie konsekwentnie zamach za zamachem. Jednak podkręcanie piłeczki jest bardziej korzystne w tradycyjnie opakowanym trzonku. Warto dodać że, każdy trzonek może być przekręcony, ponieważ niemożliwe jest wyprodukowanie symetrycznych trzonków.

P.S.: Wiemy wszyscy, że zawsze bzik na punkcje golfa związany jest także z kijem. Niektóre kije mają tradycyjne rodzaje swingów, a inne wyglądają inaczej tak jak np. Treviso czy Palmer. Co myślisz o sposobie w jaki oba te typy ruchów obciążają kij i który z trzonków będzie bardziej odpowiedni dla swingera i hittera?

C.H.: Dla mnie swinger to ktoś, kto podnosi kij i wykonuje uderzenia łagodniej, podczas gdy hitter  wykonuje ruch bardziej gwałtownie. Ponadto swinger rezygnuje z miękkiego trzonka, i czerpie korzyści z obciążenia lub braku obciążenia kija, gdy czuć zgranie wszystkich części swingu. Ponieważ hitter wykonuje uderzenia gwałtowniej, trzonek musi być sztywniejszy, zarówno podłużnie jak i skrętnie, i polegać głównie na silę, która wytwarza prędkość.

P.S.: A co z innymi organizacjami OEM (ang. Original Equipment Manufacturer -oryginalny producent sprzętu)? Udało im się do was dotrzeć?

C.H.: Aerotech zaczęła produkować trzonki 11 lat temu i była głównym dostawcą OEM, aż do momentu gdy około 3 lata temu nasza firma zaczęła produkować trzonki. Zaopatrywaliśmy takie organizacje OEM jak: Cleveland Golf, Adams Golf, Fenwick, Lynx, Zevo, Jazz Golf, Pure Spin i wiele innych. Zaopatrujemy lub zaopatrywaliśmy te firmy w standardowe trzonki bez tych grafitowych wyprodukowanych przez Aerotech. Nasz trzonek wykonany z włókna stalowego jest obecnie sprzedawany w Cleveland, Adams Golf, Nicklaus Golf a inne OEMy, także wkrótce do nas dołączą.

P.S.: Możesz zdradzić jakieś szczegóły dotyczące nowych materiałów, które wejdą do waszej produkcji w celu ulepszenia tej interesująca technologii?

C.H.: Jeśli Ci powiem będę musiał Cię zabić. Nadal pracujemy nad nowymi materiałami i nad wytrzymałością na zginanie. Tak samo jak nad polepszeniem całego procesu, by móc polepszyć rezultaty zawodników. Wkrótce zamierzamy także zaprojektować nowe trzonki. Niestety na razie nie mogę zdradzić więcej. Mamy zamiar także powiększyć liczbę produktów z włókna stalowego, ponieważ ta technologia postrzegana jest jako całkowicie nowa kategoria trzonków. Każdy gracz może sobie obecnie wybrać trzonki pomiędzy stalowymi, grafitowymi i tymi wykonanymi z włókna stalowego.   


tłum. Marta Kulczyńska

źródło: iseekgolf.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie