Kije Golfowe - wprowadzenie

Jak wiadomo, kij jest niezbędnym elementem gry w golfa. Przy jego pomocy wykonuje się uderzenia piłeczki.Poniżej przedstawiamy dokładny opis kija golfowego oraz opisy sposobu użycia poszczególnych jego części.

Grip (Uchwyt kija)

Grip stanowi górną część kija, która służy do jego trzymania.

Oto kilka rodzajów uchwytów:

•    Uchwyty ze skóry naturalnej: kije z takimi uchwytami są najdroższe. Mają też większą wchłanialność potu.

•   Uchwyty ze skóry syntetycznej: są tańsze od swoich naturalnych odpowiedników, lecz zachowują podobne właściwości. Takie uchwyty są mniej wytrzymałem niż uchwyty ze skóry naturalnej.

•    Uchwyty gumowe: wykonane z gumy, są najtańszym i najtrwalszym rodzajem uchwytu. Nie wchłaniają wody.

Shaft  (trzonek kija)
Shaft kija stanowi środkową jego część, która łączy uchwyt kija z główką. Większość Shaftów  zrobiona jest ze stali lub z grafitu. Im dłuższy  tym odległość, jaką możemy uzyskać przy użyciu danego kija jest większa.

 

 

Clubface  (Główka kija)

Clubface kija stanowi jego dolną część. To ona styka się z piłeczką podczas uderzenia. Wyróżniamy wiele odmian i kształtów , dzięki czemu piłkę możemy uderzać na wiele sposobów. Większość główek wykonana jest z drewna, stali lub tytanu. Główka kija składa się z następujących części:

Clubface  (Lico)

Lico jest dokładnie tą częścią, która uderza piłkę. Uderzenie piłki inną częścią niż lico powoduje nieprzewidziany tor lotu piłki.

Toe, Heel  (Czubek i piętka główki)

Piętka jest częścią główki, która łączy się z trzonkiem kija.

• Sole   (Dolna krawędź główki)

Jest częścią , która styka się z podłożem. Części te zaprojektowane są zgodnie z przeznaczeniem dla konkretnego rodzaju kija. Np. driver ma szeroka i płaska „stopę”, co umożliwia jego ślizg po trawie.

Grooves   (Rowki)

Główka ma szereg rowków, które ułatwiaja nadanie piłce rotację, czyli „spin”. Spin pozwala piłce osiągać wyższe pułapy lotu ale też powoduje wolniejszy jej bieg po wylądowaniu

 
 

Cechy kija golfowego

Kij golfowy ma wiele cech, które mniej lub bardziej wpływają na parametry uderzenia, tj. wysokość, odległość, podkręcenie piłki. Każdy kij wykonany jest z innym nachyleniem  główki w zależności od przeznaczenia kija.

Grooves   (Rowki)

Powodują podkręcenie piłki i zmniejszają jej prędkość toczenia się już po powierzchni.

Loft – kąt nachylenia główki.

Im większy ten kąt tym piłeczka leci wyżej i krócej. Długie kije z minimalnym nachyleniem główki pozwalają oddawać dalekie uderzenia przy niskim pułapie lotu piłki.

Waga

Ciężar kija zależy w głównej mierze od kształtu i materiału użytego do jego budowy. Niektórzy golfiści preferują cięższe kije z uwagi na większą stabilność podczas uderzenia. Rzecz jasna cięższe kije maja większą siłę uderzenia. Wagę kija dostosowujemy do naszych osobistych preferencji.

Długość

Długość kija zależy w głównej mierze  od wzrostu zawodnika.
 

 
Kije golfowe, mimo pozornej prostoty, są bardzo zaawansowanym technicznie sprzętem. Zrozumienie znaczenia poszczególnych części kija jest pierwszym krokiem do zrozumienia zasady jego doboru, co ma decydujący wpływ na naszą grę

 

Author Profile: Marek Pietrzak

This author has published 607 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie