Przegląd umiejętności psychologicznych

ImageJakich zdolności psychologicznych jesteśmy świadomi i rozumiemy je, a ile z nich wykorzystujemy w codziennym życiu? Teoria wydaje się prosta, ma przy tym sens jednakże osobiście wyznaję zasadę, że ”czyny przemawiają głośniej od słów” oraz, że „łatwiej coś powiedzieć  niż zrobić”. Największym wyzwaniem w tej psychologicznej grze nie jest  świadomość istnienia reguł, ich zrozumienie czy też przydatność, ale sam proces  wdrażania ich w życie.

 

Powinieneś nauczyć się:

  • Oceniać mentalne wymagania twojej dyscypliny sportowej oraz włączyć do działania odpowiednie umiejętności    psychologiczne, które odpowiadają owym wymaganiom
  •  Rozpoznawać, myśli, uczucia, zachowania, które tworzą „A Game” - twój stan umysłu kiedy jesteś w świetnej formie i    osiagasz szczyt swoich możliwości na polu golfowym
  •  Jak stworzyć rutynę określonych myśli oraz zachowań przed grą.
  • Jak stworzyc własny Plan Treningu Mentalnego (Course Mental Plan - CMP), system który z powodzeniem może być  wielokrotnie powtarzany.
  • Różne rodzaje celów a w tym celów etapowych by zyskac pewność, że samodokonalisz się po to by osiągnąć cele końcowe
  • Rozpoznawać symptomy stresu oraz rozumieć jego ukryte przyczyny, tym samym zaakceptować stan niepokoju
  • Oddychać tak by wyciszyć swój umysł i ciało w trakcie gry oraz po, dla osiągnięcia jak najlepszych wyników

Zastanów się nad następującymi pytaniami:

  • Czy wykorzystujesz swoje umiejętności psychologiczne  w trakcie swoich co tygodniowych treningów?
  • Czy potrafisz odtworzyć  „A Game”  (twój stan umysłu kiedy jesteś w świetnej formie i osiagasz szczyt swoich możliwości na polu golfowym ) w praktyce , co ułatwi ci zawody?
  • Czy stosujesz w praktyce nowo nabytą rutynę zachowań oraz myśli przed grą (pre-shot routine) oraz wykorzystujesz ją przed kazdym uderzeniem piłki?
  • Czy trzymasz się ułożonego przez siebie planu treningu psychologicznego, który uczy cię jak myśleć , co czuć oraz jak działać na każdym z czterech etapów gry na polu golfowym?
  • Czy określiłeś swoje cele końcowe, etapowe oraz cele wynikowe by odpowiednio pokierować swoim treningiem oraz samą grą w trakcie zawodów?
  • Czy jesteś w stanie rozpoznać u siebie symptomy silnego niepokoju (kiedy czujesz, że „pękasz w środku”) a następnie skupić się na zachodzących procesach oraz zarzadząniu swoimi emocjami?
  • Czy ćwiczysz oddychanie w domu, czy stało się ono nawykiem w trakcie treningu oraz samej gry?

Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na wszystkie powyższe pytania, to świetnie. Jeżeli odpowiedziałeś na nie przecząco, zachowaj tę listę, rozważ jeszcze raz pytania na niej zawarte, a następnie działaj w oparciu o wiedzę, którą już masz, gdyż samo rozumienie teorii nie wystarczy. Przeanalizuj kluczowe zagadnienia, które musisz jeszcze przećwiczyć i solidnie przyłóż się do tego, by stały się one nieodłączną częścią twojej gry na polu.

Dobrym przykładem na to jak ta zmiana powinna nastepować jest gracz, z którym ostatnio spędziłam na polu czas równy zaliczeniu 9 dołków, a który nigdy dotąd nie rozwinął własnej stałej rutyny (pre-shot routine) a co dopiero stałego planu treningu psychologicznego. Ów plan był na etapie przygotowań na niecałe dwa tygodnie przed ważnymi zawodami.

Punktem wyjścia jest wytłumaczenie pojęcia planu treningu psychologicznego, jego znaczenia oraz korzyści jakie przynosi. Stąd bierzemy się za rozwijanie indywidualnego CMP gracza zagłębiając się tym samym się w jego „A Game” oraz  indywidualizm.

Gdy już zaczeliśmy rozwijać CMP i miga nam przed oczyma on przy 9 dołku, czas najwyższy wypróbować go w praktyce na pastwisku, polu golfowym, a następnie na zawodach.

Zawody to ta część całego procesu, w której  gracze chcą ujrzeć dowody na to, że plan działa. Pośpiech w dążeniu do osiąganięcia oczekiwanych wyników, będacych następstwem poświęconego czasu to dość powszechne zjawisko wśród graczy. Jest to zrozumiałe jednak niekiedy może utrudniać cały proces.

Jeżeli taki gracz w przeszłości nigdy nie zobowiązał się do konsekwentnych działań, wtedy dążymy do zwiększenia liczby uderzeń (tym samym dołków) podczas których próbujemy zastosować reguły naszego CMP. Zatem, gdy gracz przeanalizuje swoją rundę w czasie zawodów i oszacuje, że 13 z 18 dołków pierwszego dnia było całkiem systematycznych, to jest to imponujący wynik.

Jednakże, kedy nastepnego dnia tylko 6 z 18 dołków jest systematycznych, entuzjazm względem CMP opada. Niemiej jednak należy pamiętać o tym, że ów gracz zaczął niecałe dwa tyg temu i przeciętnie spędza teraz niewiele ponad 50% swojego czasu na polu golfowym wykorzystując swój plan w praktyce.

Najważniejsze dla zawodników to skupić swoją uwagę na procentach – oszacować liczbę strzałów oraz dołków, przy których zastosowali CMP. Obserwuj swoje postępy. Cel zwiekszenia liczby strzałów połaczonych z stała rutyną zachowań oraz myśli (pre-shot routine) to świetny przykład celu wynikowego, do którego powinieneś dążyć.

Pomimo naszych dobrych intencji zmiany wymagają czasu, co więcej można poczynić postępy a zaraz potem wrócić do punktu wyjścia. Zmiana bywa trudna i rzadko kiedy przychodzi za pierwszym razem, zwykle jest to któryś raz z koleii...Bądź cierpliwy i wtrwały w dążeniu do włączania swoich umysłowych zdolności w grę a spotka cię nagroda.

By pomóc zrozumieć ci tę perspektywę, rozważ kilka etapów zawartych w modelu zmiany w adptacji Prochaska oraz DiClemente:

Pre-kontemplacja
Zmiana w obecnej sytuacji nie jest brana pod uwagę - czasami lepiej nie wiedzieć

Kontemplacja
Ambiwalentny stosunek do zmiany –niezdecydowanie
Zmiana nie wchodzi w grę przez najbliższy miesiąc

Przygotowanie
Pewne doświadczenia ze zmianami, próbowanie zmian
Plany by przejść do działania w ciągu następnego miesiąca

Działanie
Stosowanie nowych zachowań w praktyce przez 3-6 miesięcy

Utrzymanie
Zobowiazanie do utrzymania nowych zachowań przez okres 6 miesięcy do 5 lat

Zapomnienie
Krótkotrwały powrót do starych zachowań: epizod, potkniecie

Powrót
Wznowienie na dobre dawnych zachowań

 

tłum. Katarzyna Szydywar

źródło: iseekgolf.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie