Stworzony, by służyć

ImagePole golfowe Twenty Ten Course w Celtic Manor zostało zbudowane z myślą o przyszłych zawodach  Ryder Cup. Jak  na tym polu golfowym czuję się przeciętny golfista jest już zupełnie inną kwestią. W 2010 roku odbędą się tam pierwsze mistrzostwa Ryder Cup.

Ryder Cup 2010 zostanie zorganizowany w Walii, dzięki pomocy najbogatszego człowieka w Wielkiej Brytanii - miliardera TELECOM TYCOON i nie-golfisty – Terry’ego Matthews.

W 1980 Matthews kupił dziewiętnastowieczny dworek w opłakanym stanie. Budynek wcześniej pełnił funkcję szpitala położniczego, w którym przyszły właściciel przyszedł na świat. Miliarder przekształcił go w kolosalny Celtic Manor Resort o powierzchni 1,400 akrów z 54 dołkami i tym samym utorował sobie drogę na samy szczyt w świecie golfa.

Matthews tak bardzo chciał zapewnić maksymalne bezpieczeństwo w  nowym ośrodku, że pozwolił na stworzenie nowego rozkładu, zaprojektowanego specjalnie do rozegrania jednego, trzydniowego meczu z 24 zawodnikami. Robert Trent Jones junior zaprojektował pole golfowe Wentwood Hill, otwarte w 1997. Oceniono je jako nieodpowiednie do organizowania mistrzostw, bynajmniej nie dlatego że tamtejsze dołki miały rozmiar stoków narciarskich, które ciągnęły się wzdłuż podłoża doliny i kończyły uciążliwą wspinaczką na wzgórze.

Porzucono te dołki i, stworzono 9 nowych-w ten sposób powstał Twenty Ten Course. ”Starałem się uzyskać efekt ciągłości i płynności na całym polu golfowym” opowiada człowiek odpowiedzialny za pracę nad projektem -Ross McMurray, jeden z najlepszych architektów ze stowarzyszenia European  House Design.

Dziś pole golfowe jest głównie położone na dnie wielkiej, szerokiej i bezdrzewnej niecki doliny Usk. Pierwsze dołki przypominają wijącą się wstęgę pośród łagodnych pagórków na równinie. W środkowej części pola, w której znajdują się oryginalne dołki, dostrzeżemy liczne  jeziorka. Dla wielkiego finału zarezerwowane są 4 dołki, rozmieszczone wzdłuż krawędzi.

W Celtic Manor, green, na którym znajduje się ostatni dołek, posiada zwodniczy front, co na pewno będzie wyzwaniem dla zawodników Ryder Cup. Oczekujemy, że obszar tee, czyli miejsce z którego gracz wybija piłkę, zostanie przesunięte - całość nie będzie liczyła już 613 jardów (560 metrów) - możemy oczekiwać mnóstwa, niekoniecznie doskonałych, uderzeń z piłką staczającą się po stromym brzegu wzniesienia do stawu. Pasy zieleni, na których toczy się gra (faiway) są otoczone z lewej strony przez ogromne wzniesienie dla widzów- 400,000 metrów sześciennych ziemi zostało usypanych ,aby stworzyć tego potwora.

„Chcieliśmy zbudować fantastyczną platformę, po której zawodnicy mogliby schodzić na pole golfowe” mówi McMurray.  Architekt z pewnością osiągnął swój cel. Twenty Ten Course jest miejscem organizacji  European Tour’s Wales Open od chwili otwarcia kurortu w zeszłym roku. Ten ośrodek został zbudowany nie dla mnie czy dla ciebie, ale jako miejsce organizacji tych właśnie zawodów.

Teren całego ośrodka liczy 7,493 jardów (prawie 7 metrów) - to długi i niesłychanie trudny do przejścia pas zieleni. (samo dostanie się na tee z klubu jest porównywalne do odległości, którą w mieście pokonałbyś taksówką).Nawet wędrując z tee, zwykły fan goszczący w Celtic Manor musi uporać się z głębokimi bunkrami karnymi, licznymi jeziorkami  i strumieniami, (w niektórych miejscach trzeba się przeprawiać).

Nie zapominajmy o kapryśnej pogodzie z której znana jest Walia.(Każdy zastanawia się, jakie warunki pogodowe będą panować od 1 do 3 października następnego roku - mamy już przedwczesną prognozę – nie wypadła ona korzystnie) „Musisz grać na najwyższym poziomie, aby poradzić sobie w tych zawodach” przyznaje McMurray. Na szczęcie, w kurorcie znajdują się dwa alternatywne pola golfowe- znacznie mniej wymagające i przeznaczone do zabawy – Montgomerie - zaprojektowane przez kapitana Europe’s 2010 Ryder Cup oraz Roman Road course zaprojektowany przez Roberta Trent Jones.

Podobnie jak ogromna rezydencja Celtic Manor (dziesięciopiętrowy monolityczny gmach hotelu wznoszący się ponad autostradą), Twenty Ten course jest wyrazisty, monumentalny, idealny na wielkie okazje, zdolny pomieścić rzesze ludzi. Jednak nie tak łatwo go pokochać.


tłum. Magda Michlak

źródło: golf.com

 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie