Gwatemala na mapie światowego golfa

ImagePo niedawnym otwarciu pola Fuego Maya w kurorcie La Reunion ilość osób zainteresowanych golfem w Gwatemali, jak się przypuszcza, zwiększyła się co najmniej czterokrotnie.

Mimo, że liczba pól w Gwatemali wzrosła tylko o jeden (obecnie jest ich sześć), jest to pierwszy kompleks golfowy w tym 13-milionowym kraju, na który właściciele nie szczędzili pieniędzy. Projekt wart 50 mln dolarów składa się z oszałamiającego designu Pete'a Dye i jego syna Perry'ego i jest pierwszym stworzonym przez Dye'ów w Ameryce Środkowej.

Pole łączy się ze sporym kompleksem zawierającym okazałe zaplecze spa przy części szatniowej, restaurację będącą syntezą kuchni włoskiej i argentyńskiej, bar, restaurację sąsiadującą z basenem oraz przepiękny widok na cztery wulkany otaczające posiadłość.

Znajduje się tu również 26 casitas - apartamentów, z których każdy stworzono wykorzystując materiały i dekoracje nawiązujące do sztuki pobliskiej kolonialnej Antigui. Ponadto, każdy zawiera niewielki basen, jacuzzi na wolnym powietrzu oraz taras zapewniający widoki na pole golfowe i góry. W dniu o dobrej widoczności można nawet dostrzec Pacyfik znajdujący się w odległości 50 mil (ok. 80 km).

Pete Dye ma nadzieję, że Fuego Maya wpisze Gwatemalę na golfową mapę świata, podobnie jak stało się z Republiką Dominikany dzięki polu Casa de Campo Teeth of the Dog.

"Pole wygląda wspaniale i ma świetny kształt," mówi Dye zaraz po przybyciu na niedawne oficjalne okazałe otwarcie pola. "I Perry i nadzorca wykonali fantastyczną pracę. Jesteśmy podekscytowani widząc, jak wiele miejsc pracy zapewniliśmy w Antigui w związku z tym projektem i niecierpliwie czekamy na ponowną inwestycję w Gwatemali".

Faktycznie, nowy kompleks (zajmujący powierzchnię 1 384 akrów) zarówno zapewnił miejsca pracy jak i nadzieję, że turystyka  w tym pięknym kraju się zwiększy. Sama ekipa zarządzająca liczy dwa razy tyle, co na najwyższej klasy polach w Stanach Zjednoczonych. Dzieje się częściowo dlatego, że liczące 7 300 jardów (ok. 6,7 km) 72 parowe pole nie jest łatwe w utrzymaniu, z powodu usytuowania na zboczu wulkanu. Ponadto siła robocza jest tu tania i nie brakuje osób szukających pracy.

Roberto Roesch nie był tak naprawdę golfistą, gdy wraz z dziewięcioma wspólnikami zdecydował wybudować La Reunion. Wiedzieli oni jednak dobrze, co golf zrobił dla krajów takich jak Kostaryka czy Panama i doszli do wniosku, że luksusowy zawierający wszystko, czego trzeba, kurort golfowy przyciągnie zamożnych turystów.

A gdy turyści już się pojawią, prawdopodobnie zaczną odkrywać też inne części kraju posiadającego kilka różnych mikroklimatów oraz słynne ruiny Majów na północy kraju.

Być może właśnie z tego powodu okazałe otwarcie kompleksu w marcu było tak wielkim wydarzeniem, w którym wzięli udział dostojnicy tacy jak: wiceprezydent Dr. Rafael Espada, minister turystyki Roberto Robles, jak również VIP-y zza granicy. Obchody obejmowały także rozgrywki charytatywne, podczas których zebrano tysiące dolarów na rzecz lokalnej szkoły.

Posiadłość znajduje się ok. 16 mil (ok. 25 km) od miasta Antigua, które setki lat temu było stolicą zarówno Ameryki Środkowej jak i Gwatemali. Wybuch wulkanu, który zatopił je w 1773 roku, spowodował przeniesienie stolicy do miasta Gwatemala, które liczy obecnie ponad 3 miliony mieszkańców. W mieście tym, które znajduje się ok. godzinę drogi od La Reunion, wybudowano ostatnio nowe lotnisko.

Dziś Antigua jest skupiskiem ruin kościołów, luksusowych hoteli, kafejek internetowych, tanich barów kawowych i restauracji. Miasto zostało również wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, co, jak mówi Roesch, przyczyniło się do wybrania tego miejsca na budowę kompleksu. La Reunion nawiązało również partnerstwo z kilkoma najwyższej klasy hotelami w Antigui.

"Przeszukiwaliśmy przedmieścia kolonialnej Antigui i odkryliśmy starą plantację kawy, która oferowała doskonałą topografię i majestatyczny widok na cztery wulkany: Fuego, Acatenango, Agua, Pacaya," podsumował Roesch.

 

Mike Bailey
Tłum.: Anna Wapa

 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie