Golfowa etykieta Arnolda Palmera

ImageLegendarny golfista opowiada o 10, jego zdaniem, najważniejszych zasad dotyczących etykiety gry w golfa.

I. Nie bądź najwolniejszym graczem

Podczas moich zwykłych treningów, mieścimy się w czasie poniżej czterech godzin - grając w pięć osób.  Oceniaj  swoje tempo gry szczerze i często. Jeśli stale jesteś najwolniejszym z graczy, oznacza to , że masz po prostu wolne tempo gry. Zachęć wszystkich do poruszania się wystarczająco szybko, byś mógł znaleźć się kilkakrotnie za i naprzeciwko grupy, zarówno na początku, jak i na końcu rundy.
Pamiętaj o starych podstawach mieszczenia się w dobrym czasie: Graj ,,gotowego golfa” (uderzaj gdy jesteś gotów nawet jeśli nie jesteś w oddaleniu), zanim dotrzesz na green, bądź przygotowany do gry, gdy jest twoja kolej na tee lub na green’ie i nigdy nie szukaj zagubionej piłki dłużej niż pięć minut.

II. Trzymaj nerwy na wodzy

Gdy miałem 17 lat w finale Western Pennsylvania Junior, pozwoliłem by mój putter wzniósł się w powietrze nad widzami tego turnieju, po straceniu krótkiego putt’a. Wygrałem tamten mecz, ale gdy wsiadłem z rodzicami do samochodu by wrócić do domu, nie było żadnych gratulacji, tylko grobowa cisza. W końcu mój ojciec powiedział, ,,Jeśli kiedykolwiek ponownie zobaczę cię jak rzucasz kijem golfowym, już nigdy nie zagrasz w żadnym turnieju.” Ta reprymenda bardzo mnie otrzeźwiła i od tamtej pory ani razu nie rzuciłem kijem.

Rzucanie kijami, dąsanie się lub odszczekiwanie wulgarnymi słowami, wprawiają wszystkich w zakłopotanie. Każdy  z nas cierpi czasem z powodu frustracji, ale cała sztuka polega na tym, by dać jej upust w nieobraźliwy sposób. Przykładowo, często po tym jak źle rozegram dołek oddaję następne uderzenie odrobinę mocniej- na dobre i złe.

III. Szanuj czas innych

Ponieważ czas jest naszym najcenniejszym towarem, nie ma zbyt wielu dobrych powodów do nieprzestrzegania ustalonych terminów gry w golfa. Decydując się w ostatniej chwili na posprzątanie garażu w sobotę lub dostając telefoniczną propozycję z warsztatu samochodowego o możliwości przesunięcia naszej kolejności o jeden dzień w przód, nie pozwól sobie by tak błahe powody wpłynęły na twoja grę w golfa.
Zawsze  mieść się w swoim tee time i przychodź odrobinę wcześniej na lekcje z instruktorem. Tutaj również towarzyskie zasady nie są omijane.

IV. Sprzątaj po sobie

Mam scyzoryk, który jest moją skrzynką z narzędziami do naprawiania śladów po piłce, ale podstawka lub jeden z tych dwustronnych urządzeń jest dobry. Jeśli chodzi o divoty,  kawałki trawy wyrywane wraz z uderzeniem kija, zastąp je lub użyj mieszanki nasion umieszczonej przy boku twego wózka.
Zagrab bunkry jak należy. Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że im gorszy strzał oddany w stronę bunkra przez daną osobę, tym gorzej grabi ona piasek? Spraw by dany obszar był doskonały i gładki - nie zostawiaj głębokich bruzd zrobionych przez grabki. Zanim opuścisz bunkier, zapytaj siebie, ,,Czy byłbym niezadowolony gdybym musiał grać z tego miejsca?”

V. Bądź cichym partnerem w grze

Podczas jednej z moich ostatnich rund, zauważyłem, że pewien profesjonalny golfista zaczął ćwiczyć zamachy w obrębie mojego pola widzenia, gdy przygotowywałem się do oddania strzału.  Zatrzymałem się, podszedłem  do niego i przypomniałem mu  (możliwe, że odrobinę za surowo), że to była moja kolej gry. Chodzi o to, że należy stać spokojnie od momentu przygotowywania się gracza do gry  aż do czasu gdy piłka opuści kij. Nawet z nadejściem bezkolczastych butów, etykieta nakazuje nigdy nie wchodzić w czyjś tor gry, jest to bezwzględna zasada. Obszar wokół dołka  jest szczególnie świętym terenem. Pierwszą rzeczą, którą musisz spostrzec wchodząc na green jest umiejscowienie każdej piłki w twojej grupie, następnie trzymanie się z dala od ich toru prowadzącego  do dołka.
Musisz wiedzieć gdzie stać  i kiedy zachować ciszę. Ustaw się bezpośrednio naprzeciwko lub przy przekątnej odchodzącej od otoczenia gracza. Nigdy nie stój na torze gry, ani za dołkiem, ani bezpośrednio za piłką. Kiedy gracz ma oddać uderzenie, myśl o bieżni jak o szkolnej katedrze, a o green’ie jak o bibliotece.

VI. Spraw, by twój wózek był ,,niewidzialny”

Wózki golfowe są w znacznym stopniu częścią współczesnego golfa.  Pomyśl o tym, że są wspominane na odwrocie scorcecards, omawiane w Decisions on the Rules of Golf, torby i inne produkty są projektowane z myślą o nich, używane  są na większości pól golfowych.
Poruszając się cart’em nie powinieneś pozostawiać żadnych śladów.  Ponieważ mamy skłonność do spoglądania w stronę, w którą jedziemy, a nie w tył, bardzo łatwo jest uszkodzić torf nie mając o tym pojęcia. Unikaj mokrych obszarów i miejsc, które stają się zbytnio ubite przez nadmierny ruch drogowy. Golfiści mają tendencję do gry w stylu ,, podążaj za liderem”,  jadąc w szeregu na fairway, zanim się rozdzielą. Zazwyczaj lepiej jest się ,,rozproszyć”- każdy obiera inną trasę. W ten sposób ruch zostaje rozłożony.

VII. Staraj się wyglądać jak najlepiej

Począwszy od Bobbiego Jonesa i Waltera Hagena do Boba Hogana, Sama Sneada, i Tigera Woodsa, Pihila Mickelsona , najlepsi gracze od zawsze przykładali ogromną wagę do swego wyglądu. Ich odzież jest szykowna, a żaden z nich nigdy nie pokazał się przy pierwszym tee w czapce z daszkiem założonej do tyłu, zabłoconych butach lub z wystającą ze spodni koszulą (często moja koszula wysuwała mi się podczas zamachu. Przed zamachem zacząłem upewniać  się czy jest na swoim miejscu).
Twój wygląd mówi za ciebie, schludnie wyglądający golfista, jak biznesmen czy osoba wybierająca się do kościoła, sprawia wrażenie człowieka traktującego pole golfowe i ludzi na nim, w sposób wyjątkowy.

VII. Wyłącz telefon komórkowy

Nikt nie wie o  nowoczesnej technologii mniej ode mnie.  Ale wiem wystarczająco dużo by rozpoznać telefon komórkowy, gdy zaczyna dzwonić podczas mojego backswing’u. Gdybym miał władzę, telefony komórkowe byłyby wyłączone cały czas na polu golfowym, ale większość klubów pogodziło się z tym, że ludzie będą ich używać. Nie znam się na tych wszystkich gadżetach i ustawieniach w telefonach komórkowych, ale rób cokolwiek musisz zrobić, zachowując ciszę. I jeśli koniecznie musisz wykonać telefon, oddal się od innych graczy. Wykonaj go jak najszybciej możesz, tak by nawet nie zorientowali się, że gdzieś dzwoniłeś.

IX. Pomagaj innym jeśli możesz

Łatwo jest pomagać swoim współtowarzyszom gry, jeśli tylko zwraca się uwagę na to,  co dzieje się na polu golfowym.  Jednym z oczywistych sposobów pomocy jest szukanie zagubionych piłek- lepiej jednak, obserwować błędne strzały by przeciwdziałać gubieniu się piłek. Podnieś dodatkowy kij golfowy pozostawiony na fring’u lub headcover, który spadł obok tee, i podaj go właścicielowi, mówiąc, ,,Niezły strzał!”. Jeśli zobaczysz wózek golfowy nie będący na swym miejscu lub piłkę wymagający podniesienia, nie przechodź obok nich obojętnie.  

X. Naucz się dbać o szczegóły

Są setki zasad etykiety golfowej, o których nie wspomniałem, jak ostrożne odkładanie flagstick’a, ubijanie śladów zrobionych przez but golfowy na green'ie gdy się go opuszcza, pozwalanie szybszym grupom na rozegranie dołków, i wiele innych. Wszystkich tych rzeczy uczymy się poprzez obserwację, mając bystre oko i troskliwe serce. Wiedz, że golf posiada cudowną moc oddawania przysług i każda zasada etykiety, której będziesz przestrzegać odpłaci  ci się z nawiązką.

 

Arnold Palmer (dla GolfDigest)

tłum. Katarzyna Orzeł

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie