Dawne odpowiedniki dzisiejszych kijów

ImageJak rozpoznać brassie, cleek czy też mashie?

Po prostu ulwielbiam stare szkockie nazwy legendarnych już kijów golfowych, takich jak driver, wedge czy putter i przykro mi, że wychodzą one z użycia.  Owe staroświeckie nazwy kijów golfowych powstałe w czasach starego Toma Morrisa brzmiały fajnie i co ważne - pochodziły z języka szkockiego.

W żadnym wypadku nie były to jakieś najlepsze kije golfowe na świecie, ale czego się można było spodziewać na długo przed powstaniem firmy Callaway Golf.

Bawi mnie fakt, że drivery nowej generacji z kanciastą główką mają areodynamiczny kształt, który na projekcie wygląda jakby był zapożyczony z przemysłu samochodowego. Bardzo chciałbym poznać pochodzenie tych wszystkich nazw chociaż słowo „driver” wydaje się być w miarę jasne.

Zacznę od kijów, które miały główki z hurmy oraz trzonki wykonane z orzesznika, o nazwach używanych przed XX wiekiem.

1.Driver – odpowiednik jednego z dwóch kijów golfowych do dalekich uderzeń zwanych „grass club” (czy też „grassed driver”) lub „play club”. Dzisiaj Driver jest najdłuższym z kijów golfowych.


2. Brassie – rodzaj kija golfowego, który posiadał dolną krawędź głowki (sole) powleczoną mosiądzem. W latach 1880-1890  nazwa ta odnosiła się również do drewien z różnym kątem nachylenia. Współczesnym odpowiednikiem Brassie jest drewno nr 2.

3. Spoon – odpowiednik kijów z grupy wczesnych woodów o większym kącie nachylenia i tym samym odpowiednio krótszymi trzonkami. Nazwa ta (spoon – łyżka) wywodzi się stąd, że zagięcie przy główce kija (loft), wykonanej z drewna bądź mosiądzu, było wklęsłe przypominając tym samym łyżkę. Na początku XX wieku    był to bardziej tzw. lofted club niż Brassie. Jego obecnym odpowiednikiem jest drewno nr 3.

4. Baffy –  drewniany kij o mocno zagiętej główce, który wyszedł z użycia. Był nastepcą Baffing Spoon. Jego obecnym odpowiednikiem jest drewno nr 4.

Przejdźmy teraz do kolejnych legendarnych kijów golfowych zwanych Ironami , również używanych przed XX wiekiem, posiadających trzonki z drewna orzesznika oraz metalowe główki.

1. Driving Iron, Cleek – należący do licznej grupy kijów zakończonych wąską, prostą główką, dostosowany do dalekich uderzeń piłki na greenie, piasku oraz obszarów z przeszkodami typu wyska trawa, krzaki. Cleek wykorzystywany był również do puttingu czyli wbijania piłki do dołka z obszaru green'u. Kije te charakteryzowały się lekkością oraz wąską, ostro zakończoną łopatką. Jego następcą jest  iron nr 1.

2. Cleek, mid-iron – metalowy kij, który wyszedł już z użycia, o większym kącie nachylenia główki niż driving iron. Alternatywą dla tego kija jest iron nr 2.

3. Mid-Maschine – nie ma obecnego odpowiednika.

4. Jigger, Mashie Iron – metalowy kij, który wyszedł z użycia, wprowadzony na pole golfowe w 1880 roku, o mniejszym kącie nachylenia łopatki niż kij typu Machine. Alternatywna nazwa dla iron nr 4.

5. Mashie – metalowy kij typu „lofted”, który wyszedł z użycia. Wprowadzony do gry około 1880 roku, używany do uderzeń wysokich (pitching) z backspinem. Nowoczesnym odpowiednikiem tego kija będzie żelazo nr 5.

 6. Spade Mashie - metalowy kij z grubą na całej długości, główką kija, o większym nachyleniu łopatki niż mashie, jego nowoczesnym odpowiednikiem jest iron nr 6.

7. Mashie-Niblick – metalowy kij, już nieużywany. Stopień nachylenia główki to średnia mashie i niblick, wkorzystywany do pitchingu. Nowczesnym odpowiednikiem tego kija jest iron nr 7.

8. Niblick, Baffing Spoon – drewniany kij o ostrym kącie nachylenia główki, już nie używany na polu, wykorzystywany do uderzeń z nawierzchni pozbawionych trawy. Alternatywna nazwa dla tego kija to iron nr 9.

9. Wedge, Jigger – metalowy kij o małym nachyleniu łopatki, wąskiej główce, używany do krótkich precyzyjnych strzałów. Był on również wykorzystywany do krótkich zagrań z okolic greenu, podobny do dzisiejszego kija typu pitching wedge.

 

Większość powyższych informacji pochodzi z The Historical Dictionary of Golfing Terms, 1500 to the present autorstwa Petera Daviesa.

 tłum. Katarzyna Szydywar

 

 

 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie