Zasady golfa - powrót do oryginalnej trzynastki

ImagePierwsze znane zasady golfa datuje się na 1744 rok; były sformułowane przez Coroczne Wyzwanie (Annual Challenge) dla Edynburskiego klubu Silver. Oto trzynaście zasad, które tworzą najstarszy kodeks.

1. Musisz uderzyć piłkę w obrębie długości kija dołka

Zasmucilibyśmy głównego stróża pola golfowego podążając za tą zasadą, ale byłoby zdecydowanie mniej zamieszania, gdybyśmy rozpoczęli grę  jedną długością kija od markera do teeing groundu (miejsce, gdzie gracze rozpoczynają grę na dołku).

2. Twój tee musi być na ziemi

Nie ma za dużo do powiedzenia na ten temat. Nie wyobrażam sobie wbijania mojego kołka w nic innego. Chętnie zapoznam się z innymi sugestiami, które byłyby w jakikolwiek sposób korzystne.

3. Nie możesz zmienić piłki odbitej od kołka

Naprawdę lubię tę zasadę, prawdopodobnie bardziej niż oryginalne reguły golfa. Jeśli spowodujesz uszkodzenie swojej piłki np. uderzysz o coś lub trafisz kijem powodując głębokie wyżłobienia, to powinien być twój problem.
Spójrzmy prawdzie w oczy, to tylko jeden dołek.  Myślę, że byłoby więcej zabawy w grze, gdybyśmy musieli dokończyć dołek ze zdeformowaną piłką. Jako młody chłopak często grywałem piłkami ‘totties’, które miały kształt ziemniaków.

4. Nie wolno ci usunąć kamieni, kości ani żadnych złamanych kijów dla ułatwienia gry (wyjąwszy obszar green oraz teren w obrębie długości kija swojej piłki) 

To by zaoszczędziło sporo czasu na greenie, gdzie niektórzy gracze chcieliby użyć odkurzacza przed każdym puttem.
Nie było żadnego zaznaczania twojej piłki na obszarze green w tamtych czasach i sytuacja, w której piłka przeciwnika utrudniała dostęp do dołka, była częścią gry.
To sprawiło, że gra na greenie stała się bardziej strategiczna.

5. Jeśli piłka dostanie się w miejsce blisko wody, możesz pozwolić sobie na wyjęcie swojej piłki, przyniesienie za przeszkodę i uderzenie jej; możesz grać nią każdym kijem i pozwolić, by twoje uderzenie wydobyło piłkę.    

Czy nie byłoby odrobinę milej, gdybyśmy mogli rozpocząć grę po tej karze?

6. Jeśli twoje piłki będą się dotykały, powinieneś podnieść pierwszą piłkę, zanim odbijesz ostatnią

To zabawne. Byłoby jescze zabawniej golfiście, który ma zagrać pierwszą pierwszą piłkę, gdy piłki istawione są milimetr od siebie.  

7. W umieszczaniu swojej piłki do dołka powinieneś odbić ją uczciwie i nie posyłać na piłkę swojego przeciwnika, gdy nie leży ona na twojej drodze do dołka.  

Jeśli jednak jest na twojej drodze, możesz spróbować zbić ją z greena swoją piłką. Wydaje mi się, że to byłoby świetne mieć kij bilardowy w torbie na ten strzał, gdyby zasady golfa na to pozwalały.

Zastanawiam się, jak wielkie byłyby drivery, gdyby zasady sprzętu nie były przestrzegane.

8. Gdy stracisz piłkę, powinieneś wrócić do miejsca, gdzie uderzałeś ostatnio, a następniei upuścić kolejną piłkę.

W oryginalnych zasadach golfa nie ma słowa o ponownym rozpoczęciu gry. Musielibyśmy mieć nadzieję, że żaden bezdomny pies ani lokalny młodzieniaszek nie odbiegnie z naszą piłką.
Na polu, gdzie to było powszechne, lokalna zasada (patrz: zasada nr 13.) mogła być przyjęta, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach.

9. Nikt, po trafieniu do dołka, nie może zaznaczyć kijem (albo czymkolwiek innym) drogi piłki 

Myśl o golfistach dostających łopatkę ogrodniczą i robiących wyżłobienie w trawie wywołuje we mnie chichot. Wiem jednak, że jest kilku, którzy robią ślady obok dołka zanim umieszczą tam piłkę.

10. Gdyby piłka została zatrzymana przez jakąkolwiek osobę, konia czy psa, musi być zagrana z miejsca, w którym leży.   

Ta zasada jest trochę niejasna, gdyż mielibyśmy problem, gdyby piłka była umieszczona w groźnym, warczącym psim pysku. Z tego co wiem, traktujemy tę zasadę bardziej lub mniej dosłownie, czyż nie?

11. Jeśli wyciągniesz swój kij, żeby zadać cios i ulegnie on złamaniu, jest to uznane za uderzenie.

Mieli kruchą broń w ówczesnych czasach i częściej się rozkruszała podczas uderzenia. Ta zasada została zmodyfikowana, bez względu na to, czy się rozkruszy czy nie, uznaje się, że strzał miał miejsce jeśli już zacząłeś downswing.

12. Ten, którego piłka leży dalej od dołka, jest zobowiązany do zagrania jako pierwszy

Wydaje mi się, że meczowa wersja tej zasady powinna być wprowadzona w grze na uderzenia. Żadnej kary, ale twój grający partner może wymagać, żebyś zagrał jeszcze raz.

13. Żadne dołki, rowy,  groble stworzone dla ochrony pola golfowego nie mogą być uznane za przeszkodę. Piłka ma być wyrzucona i zagrana.

Świetnie jest znów móc rozpocząć grę przy użyciu irona.

Sześć innych klubów, poza Honorowym Towarzystwem, wydało własne zasady golfa między latami 1754 i 1786. Różniły się rozmiarem i zawartością od 6 zasad dla Crail w 1786 i 22 zasad dla Aberdeen w 1783.
(Informacja zaznaczona pogrubieniem jest zaczerpnięta z Zasad pola – historii zasad golfa [The Rules of the Green - A History of the Rules of Golf] Kennetha G. Chapmana (1997) i  Rundy historii [A Round of History] w brytyjskim muzeum golfa Petera N. Lewisa, Fiony C. Grieve i Elinor R. Clarke.)       

 

tłum. Anna Stalmaszczyk

red. Ewelina Murzicz

źródło: learnaboutgolf.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie