Zadbaj o stopy!

ImageStopy odgrywają ważną rolę w umiejętnej i bez uszkodzeń grze w golfa. Ich oczywistym zadaniem jest umożliwienie przejścia po nierównym terenie ponad 18 dołków, tydzień po tygodniu, bez uczucia bólu i zmęczenia. Mniej oczywista i prawdopodobna jest ich rola w wykonywaniu złożonych, powtarzających się i zgodnie doskonałych ruchów, takich jak zamach.
 

Nogi zapewniają odpowiednią podstawę wspierającą ciało podczas każdego wysiłku ( w momencie jakiejkolwiek aktywności). Kości, stawy, mięśnie oraz tkanka łączna w kończynach dolnych przeznaczone są do pracy w wyproście. Postawę słabych stóp zmienia idealna pozycja- wyprostowanie ciała z załamaniem kolan, bioder, niski tył mogąca przyczynić się do bólu i uszkodzeń poniesionych podczas wykonywania powtarzających się działań, takich jak chodzenie lub zamachy.
 
 
Co to jest postawa słabej stopy?

Można to najłatwiej wytłumaczyć poprzez zaklasyfikowanie stóp do trzech różnych rodzajów: neutralne, z pronacją oraz supinacją.
 

  • Neutralna (lub normalna) stopa to taka, która posiada idealną postawę. Główne stawy stopy są w idealnej pozycji i umożliwiają normalne funkcjonowanie. Ten typ stopy nie będzie negatywnie oddziaływał na wyprostowanie kończyn dolnych.
  • Stopy z pronacją to najczęściej rozpowszechniona nieprawidłowa postawa stóp. Określana zazwyczaj jako „ płaskie stopy”. Opisywana najczęściej jako obrót kończyny do wewnątrz w stosunku do jej długiej osi. Funkcjonująca stopa jest niestabilna i miejscami powoduje mechaniczne obciążenie kości oraz tkanki miękkiej zwiększając ryzyko częstych uszkodzeń. W wielu przypadkach nadmierne wewnętrzne nawracanie kończyn dolnych umieszcza kolana oraz stawy biodrowe w złej pozycji. W związku z tym, kości oraz tkanki miękkie mogą zostać narażone na nieprawidłowe mechaniczne obciążenia i większe ryzyko powstania uszkodzeń.
  • Stopy z supinacją (obrót kończyny na zewnątrz) posiadają zwykle wysoki i stosunkowo sztywny łuk. Ten typ stóp ma obniżoną zdolność do absorbowania wstrząsu, z podłoża siły przekazywane są bezpośrednio na kolana, biodra oraz niskie plecy. Stopy z supinacją mają zazwyczaj słabe stabilnie boczne kostki.

 
Prawa i lewa stopa nie muszą funkcjonować w ten sam sposób. Na przykład jedna stopa może się odwracać bardziej niż druga. Nie jest to niezwykłe posiadać jedną stopę z pronacją natomiast drugą z supinacją. Asymetria w poziomie stopy może przyczyniać się do znacznej asymetrii postawy całego ciała.
 
Znaczna różnica długości nogi jest źródłem postawy asymetrii, w szczególności poprzez miednice i niskie plecy. Nastawienie na poziom stóp ma zadanie podniesienia pięty w celu poprawy dostosowania miednicy.
 
W jaki sposób postawa słabej stopy wpływa na grę w golfa?

Doskonały zamach wymaga stabilnego podłoża do wytworzenia maksymalnej prędkości oraz kontaktu z piłką.
Słabe stopy oraz kończyny dolne mogą stłumić umiejętność ciała do wykonania działań bez spowodowania uszkodzeń.
 
Pełny zamach w golfie wymaga odpowiedniej wewnętrznej rotacji obydwu stawów biodrowych, pozwalających miednicy na obrót w miejscu. Biodro wymaga znaczniej ilości wewnętrznych rotacji w powtórnych zamachach. Po zamachu biodro powtórnie odwraca się. Pronacja oraz supinacja stóp mogą ograniczyć wysokość obrotów w stawach biodrowych. Ograniczenie rotacji bioder i miednicy podczas zamachu może przyczynić się do powstania urazów kręgosłupa.
 
Kolejnym istotnym elementem w zamachu jest przeniesienie ciężaru ciała z jednej stopy na drugą. W różnych stadiach zamachu, każda ze stóp wymaga przeniesienia większej ilości ciężaru ciała. Słaba stabilność z poziomie stopy, w kontrolowany sposób spowoduje trudniejsze przenoszenie ciężaru oraz spowalnia zdolność do wytworzenia prędkości od początku do końca zamachu.
 
Co można zrobić ze słabą postawą stóp?

Pierwszą rzeczą, aby upewnić się czy posiadasz odpowiedni strój, są wspomagające buty. Dobre buty trzymają mocno piętę (część buta trzyma dookoła piętę), także nie ma możliwości się przesuwać. .But powinien się rozciągać na całej powierzchni stopy a nie tylko na obrzeżach środka. Musi mięć dobra wytrzymałość oraz odporność na wykręcanie, jak ścierka.
 
Strukturalne i posturalne deformacje, prowadzące do biomechaniki słabych stóp oraz kończyn dolnych mogą zostać skorygowane z użyciem protetyki. Protetyka popiera wkładki do butów skierowane dla słabych stóp. Chociaż są one wyprodukowane zawczasu jako proste łuki, na zamówienie urządzenia dostają polecenie podania dokładnego adresu indywidualnej stopy.
 
Doświadczony sportowy podiatra może dokonać dokładnej oceny biomechanicznej i przepisać odpowiednią protetykę, jeśli jest to wymagane.
                       

 

tłum. Justyna Cukrowicz
źródło: GolfFitness

 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie