Gibkość i swing

John Hinds

John Hinds Golf jest atletyczną i wymagającą fizycznie grą, w której niezbędne są: odpowiednia giętkość, siła, wyczucie równowagi, zręczność i koordynacja ruchowa. Giętkość i wytrzymałość to podstawowe części składowe, jeśli chodzi o rozwinięcie stabilności, równowagi, koordynacji i zręczności. Umiejętności te są ważnymi elementami każdego wszechstronnego sportu, w tym golfa. Bez względu na Twój wiek i umiejętności, odpowiednia kondycja fizyczna umożliwi Ci pełne wykorzystanie czasu spędzonego podczas lekcji i zredukuje ryzyko doznania urazu.
Istnieje optymalny zakres ruchu czy giętkości, który jest potrzebny do wykonania wymachu kijem wokół ciała, jednocześnie nie zmieniając jego położenia i pozostawiając wzrok na piłce. Nasze ciało jest długim „łańcuchem” zbudowanym z wielu „połączeń”. Jeśli istnieją ograniczenia (lub osłabienia) w i/lub pomiędzy niektórymi połączeniami wówczas pozostałe połączenia są zmuszone to zrównoważyć. Im więcej takich ograniczeń pojawia się w ruchu, tym bardziej nieefektywny staje się ruch, tym więcej traci się energii i naraża się na doznanie urazu. Twoja szyja, ramiona, plecy, biodra, kolana, kostki i wszystkie tkanki miękkie są zaangażowane podczas wykonywania swingu i muszą się z łatwością poruszać, aby uniknąć ruchów kompensacyjnych. Odpowiednia giętkość ułatwia zachowanie postawy oraz osi rotacji tak, aby zetknąć się kijem prosto z piłką. W skrócie, giętkość wspomaga bardziej zwarty, efektywny i skuteczny swing poprzez:
a. Redukcję niechcianych ruchów kompensacyjnych. Kompensacja zachodzi wówczas, gdy jakaś część naszego ciała musi się naciągać bardziej, dlatego że inna jest ograniczona. To powoduje wzrost napięcia w obszarze powyżej i poniżej części, która jest ograniczona i może powodować wystąpienie urazu. Na przykład: ograniczony zakres ruchu biodra powoduje nadmierną (kompensacyjną) rotację kręgosłupa i/lub poruszenie ramienia i vice versa. Również jeśli biodra, plecy i ramiona są napięte, następują nadmierne ruchy głowy, ręki i/lub nadgarstka, co może wpłynąć na zmianę płaszczyzny swingu, postawy i spowodować uraz.
b. Ułatwienie utrzymania Twojej postawy podczas swingu. Jeśli nie jesteś w stanie utrzymać kąta nachylenia kręgosłupa i położenia kostek, kolan, bioder i torsu, zgubisz płaszczyznę swingu i prawdopodobnie chybisz.
c. Umożliwienie wykonania pełnego i nieograniczonego obrotu ramion. Wykonując większy i bardziej kontrolowany obrót ramion, możesz wytworzyć więcej siły(i odległości).
Co nie może być zbagatelizowane to świadomość ciała i połączeń między mięśniami, ścięgnami, stawami i mózgiem, które pomagają odpowiednio zestroić nasze ruchy. Istnieją bowiem „czujniki” w mięśniach, ścięgnach i stawach, które przekazują informację o pozycji ciała, kierunku i częstotliwości ruchów mózgowi, który następnie dostarcza w razie potrzeby sygnał zwrotny o zmianie ruchu. Podczas gdy ruch jest ograniczony, komunikacja nie jest najlepsza a osiągnięcia słabe.
W jaki sposób możemy stać się bardziej giętcy? Rozciągając się. Po prostu. Wiele zostało napisane na temat rozciągania, zarówno opinii pozytywnych jak i negatywnych. Osobiście, nie spotkałem osoby wśród sportowców, która uważałaby, że rozciąganie utrudnia jej działanie lub niekorzystnie na nią wpływa. Każdy sport oczywiście wymaga innej sprawności fizycznej, giętkości i rodzaju rozgrzewki. Jednak najważniejsze jest zrozumienie, że podczas wykonywania sportu ciało porusza się bardziej efektywnie jeśli nie jest ograniczane w ruchach.

Zwłaszcza kiedy się starzejemy, rozciąganie staje się istotne i chroni nas przed urazami, szczególnie podczas wykonywania dynamicznych ruchów, jak podczas swingu. Czy to będzie rozciąganie metodą statyczną czy dynamiczną, które zastosujesz w swoim programie ćwiczeń (osobiście stosuje obydwie z moimi klientami) każde będzie wpływało na poprawę efektywności Twoich ruchów i zwiększenie giętkości, gdyż nie ma lepszego sposobu niż rozciąganie. Jeśli ćwiczenia rozciągające nie znajdują się jeszcze w Twoim programie, zacznij je od razu. Jest to tanie, łatwe i nie wymaga specjalnego sprzętu ani wyposażenia, natomiast wpłynie na poprawę jakości Twoich uderzeń piłki oraz ochroni przed urazami. Tak więc zanim zabierzesz się za ustawienie piłki lub uderzenie jej, porozciągaj się. Zadawnione lub nowe urazy, zwłaszcza te, które dotyczą kręgosłupa, powinny zostać wzięte pod uwagę, dlatego skonsultuj się ze specjalistą, który stworzy dostosowany do Twoich potrzeb program ćwiczeń rozciągających.



John Hinds jest golfistą i licencjonowanym trenerem sportowym specjalizującym się w ortopedii i rehabilitacji sportowej, sprawności fizycznej i profilaktyce. John obecnie jest trenerem drużyny męskiej w college El Camino, a także właścicielem i terapeutą w ośrodku terapii fizycznej w El Segundo w Kalifornii. (www.golfconditioningpt.com,).

tłum. Anna Barańska
Red. Jolanta Kolano

Author Profile: Marek Pietrzak

This author has published 607 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie