Postawa, postawa i jeszcze raz postawa

  John Hinds

John Hinds „Wyprostuj się”, „usiądź prosto”. Ileż razy w młodości słyszałeś te słowa? Dobra postawa jest ważna z wielu względów, chociażby dlatego, że dodaje pewności siebie. I pomimo to, że większość rodziców zapewne nie miała na myśli golfa, to właściwa postawa utrzymuje ciało w pozycji, która promuje najwydajniejsze serie ruchów przy najmniejszym napięciu. Rama naszego ciała, szkielet oraz mięśnie, są tak zaprojektowane, że najefektywniej działają dopiero wówczas, gdy znajdują się we właściwej pozycji.

Weźmy jako przykład kręgosłup. Patrząc na niego z boku zobaczymy trzy naturalne wygięcia: w okolicy szyi (odcinek szyjny), środkowej części pleców (grzbietowy) oraz dolnej części pleców (lędźwiowy). Wygięcia te nie istnieją bez powodu. To w tej pozycji kręgosłup, wiązadła oraz mięśnie podtrzymujące go mają możliwość absorbować i wytwarzać siłę oraz zapewnić ciału stabilność. Przy napinaniu i rozciąganiu mięśni, skrętach tułowia, skłonach na boki lub jakiejkolwiek ich kombinacji (jak to ma miejsce w swingu w golfie) powinieneś zachować postawę, która zoptymalizuje wydajne ruchy, na ile to tylko możliwe. Im bardziej jednak twoja postawa odbiega od idealnej, tym bardziej pewne obszary szkieletu będą nadwyrężone w ramach rekompensaty, w konsekwencji zaś dosięgnie cię zmęczenie, a nawet uraz.

Golf wymaga zarówno statycznej jak i dynamicznej postawy. Jesteś statyczny w pozycji wyjściowej, lecz dynamiczny podczas całego swingu, uderzenia i momentu zaraz po uderzeniu. Postawa przy adresowaniu decyduje, na ile efektywne będą twoje ruchy podczas całego zamachu, od kostek poprzez kolana i biodra do tułowia, ramion i głowy. Właściwa postawa i umiejętność jej utrzymania przy wykonywaniu swingu wpływa na wydajność całego ruchu zapewniając stabilność osi obrotu ciała. To z kolei umożliwia precyzyjne skoordynowanie z nią nóg oraz ramion. W konsekwencji ilość nietrafionych uderzeń zostaje zminimalizowana, zamach zaś jest pewniejszy i silniejszy. Dla przykładu, gdy twoje plecy są zaokrąglone, a ramiona wypchnięte do przodu, obrót twojego kręgosłupa i ruch ramion będzie ograniczony, a siła uderzenia zostanie osłabiona.

Właściwa postawa musi być także przestrzegana podczas treningów i zajęć codziennych. W większości ćwiczeń golfowych nie jest istotny ciężar, jaki jesteś w stanie podnieść, ale jakość samego ruchu. Skup się na postawie, technice, równowadze oraz koordynacji podczas ich wykonywania. Przy każdym ćwiczeniu, szczególnie przy tych wymagających specyficznej kombinacji ruchów, ważne jest, by przyjąć właściwą pozycję przed ćwiczeniem, a następnie zachować ją. Krótka lista, którą należy sprawdzić przed wykonaniem ćwiczenia, może brzmieć: „postawa, zaangażowanie, wykonanie”.

W postawie ważne jest utrzymanie barków w tyle, wypiętej klatki piersiowej, ustawienie się do wykonania ćwiczenia. Jeżeli to możliwe, wykonaj je we własnej pozycji golfowej lub postawie takiej, jak przy adresowaniu.

Następnie uruchom mięśnie swojego tułowia w postawie naturalnej dla kręgosłupa przed ćwiczeniem oraz w jego trakcie. Możesz tego dokonać poprzez wciągnięcie brzucha i wykonanie syczącego dźwięku, tak by wszystkie mięśnie brzucha wraz z niektórymi mięśniami grzbietu zaczęły pracować. To ustabilizuje twój kręgosłup i wpłynie dodatnio na wydajność ruchu. Wykonanie go to ostatni element ćwiczenia.

Jeżeli więc zależy ci na lepszym swingu i wynikach, postawa jest sprawą fundamentalną, której nie możesz przeoczyć. Odpowiednie ustawienie ciała przy adresowaniu jest ściśle związane z następującym zamachem i wpływa na jego wydajność. Umiejętność utrzymania postawy podczas całego swingu to jedna z tajemnic dobrego, konsekwentnego i powtarzalnego zamachu. Optymalna giętkość oraz siła pozwolą ci przyjąć i utrzymać właściwą postawę zapewniając jednocześnie stabilność i równowagę, odpowiednią koordynację ruchów oraz moc uderzenia. Nie każdemu uda się uzyskać perfekcyjną postawę, lecz im ci do niej bliżej, tym mniej będziesz popełniał błędów oraz tym mniejsze będzie ryzyko doznania urazu.

Postawa przy uderzeniu z odniesieniem do odchylenia barków, bioder oraz kąta nachylenia kręgosłupa będzie zapewne różnić się od twojej własnej postawy, jednak owe ustawienie kostek, kolan, bioder oraz kręgosłupa jest kluczowe dla utrzymania konsekwentnej, prawidłowej postawy w ogóle.

tł. Katarzyna Pabianek red. Jolanta Kolano

 

Author Profile: Marek Pietrzak

This author has published 607 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie