Klucz do perfekcyjnego wystąpienia

ImageW jaki sposób ogólne doskonalenie gry poprzez trening ciała, umysłu i ducha wpływa na naszą grę? Najbardziej pokrzepiające, nie tylko dla samych graczy, ale i dla ich instruktorów, trenerów, a także tych, którzy sami doświadczają korzyści płynących z kombinacji fitness dla golfistów,  jest obserwowanie jak zawodnicy stosujący tę wizję w swojej karierze osiągają sukcesy i pną się w górę.

Przykładem może być Suzann Pettersen. Mieliśmy przyjemność przez ostatnich kilka miesięcy obserwować jak Suzann doskonali swoje ciało, umysł i ducha podczas całkowitej odnowy „fitness”; odnowy, która koncentruje się nie tylko na stronie fizycznej, ale i umysłowej gry, przyczyniając się do ciągłego ulepszania każdego występu, zapobiegając kontuzją i zapewniając trwałość kariery.

Kiedy pierwszy raz spotkaliśmy Suzann, towarzyszył jej jeden z członków grupy doradczej magazynu Golf Fitness, Lynn Teachworth, który znany jest nie tylko w kraju, ale i za granicą jako jeden z liderów w Terapii Neuromięśniowej Integracji Strukturalnej (Structural Integration Neuromuscular Therapy). Mocną stroną Lynn’a jest łączenie stylów różnych technik energii mięśni takich jak: Body Talk, Reiki, akupunktura czy masaż, w celu wprawienia ciała i wszystkich jego systemów w stan całkowitej harmonii. Suzann pracuje z Lynn’em już od ponad trzech lat i odkryła, że techniki Integracji Strukturalnej, które stosuje Lynn pozwalają jej „przejąć całkowitą kontrolę nad ciałem.”
 
Wcześniej Suzann miewała problemy z bólem pleców w odcinku krzyżowo-lędźwiowym, ale wprowadzenie masażu sportowego i holistycznego systemu manipulacji tkankami miękkimi (soft tissue manipulation), dało jej możliwość „kontrolowania bólu, niepozwalając aby to ból objął kontrolę.”

Co to zatem jest Integracja Strukturalna i w jaki sposób wiąże się fitness dla golfistów?


Integracja Strukturalna, zwana wcześniej Rolfing®,  jest techniką odkrytą ponad 50 lat temu, kiedy Dr Ida P. Rolf zdała sobie sprawę, że można dokonać znaczących zmian w postawie i strukturze ciała manipulując układem mięśniowo-powięziowym  (tkanka miękka lub obszar pomiędzy skórą a strukturą mięśni i kości). Jest to tkanka łączna, która otacza i tworzy sieć łączącą wszystkie mięśnie, organy i kości w ciało. Mięśnie i powięź są złączone tworząc układ mięśniowo-powięziowy.  

Taka forma zabiegu jest w stanie całkowicie odmienić sylwetkę i strukturę ciała. Sportowcy, a zwłaszcza golfiści czerpią korzyści z takiej formy redukcji bólu i nadmiernego napięcia. W przypadku Suzann terapia spowodowała bardziej wydajne użycie mięśni jednocześnie pozwalając ciału oszczędzać energię (mniejsze zmęczenie na polu golfowym), a tym samym umożliwiając bardziej dopracowany i płynny ruch podczas zamachu.  

“Pracując z Lynn’em i wplatając masaż oraz inne holistyczne terapie w moją codzienną rutynę, czuję, że mam większą świadomość swojego ciała, czuję się z nim złączona – mam nad nim całkowitą kontrolę i to pomaga mi nie tylko na polu golfowym.” – wyjaśnia Suzann. „Zawsze interesowałam się ciałem i gdybym nie była golfistką, na pewno zostałabym fizjoterapeutką. Dlatego dla mnie taki rodzaj terapii nie tylko ma sens, ale jest jak najbardziej naturalny.”

Inną korzyścią płynącą ze sportowego masażu połączonego z Integracją Strukturalną jest to, że zwiększa zakres ruchów i poprawia ogólną równowagę ciała, co jest niezwykle ważne dla każdego golfisty.

Lynn pokazał nam w jaki sposób uciska poszczególne części ciała Suzann za pomocą technik manualnych pozwalających rozciągać powięź i przywrócić tkankę do optymalnego stanu zdrowia, wytwarzając synergię pomiędzy mięśniami, tkankami i kośćmi.

Innym istotnym komponentem harmonogramu Suzann są jej codzienne ćwiczenia z trenerem fitness, Dave’em Hermanem. Dave ma ogromne doświadczenie w układaniu programów ćwiczeń dla sportowców.  Opracowywał już specjalne programy, które doprowadziły na podium kilku graczy PGA i LPGA, w tym również ostatniego zwycięzcę turnieju Masters 2008 Trevora Immelmana. Niedawno Dave przekształcił rutynowe ćwiczenia Suzann w jeden zestaw składający się z treningu cardio (rowerek/bieżnia), codziennych ćwiczeń z gumą gimnastyczną, ćwiczeń z piłką lekarską oraz ćwiczeń rozciągających i wzmacniających. Guma gimnastyczna jest integralną częścią programu treningowego Suzann, zwłaszcza w rozjazdach. Jest ona lekka i nie zajmuje dużo miejsca, a co więcej można z niej z łatwością korzystać w pokoju hotelowym. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające z gumą gimnastyczną przyczyniają się do uelastycznienia stawów oraz więzadeł, jak również do zmniejszenia napięcia. Taka forma gimnastyki jest znana od lat. Gumy gimnastyczne jakich używa Suzann można kupić w sklepach sportowych lub zamówić przez Internet.
 
Poniższe ćwiczenia są doskonałą formą rozgrzewki lub rozbudzenia mięśni przed rundą golfa. Pozwalają też pozostać w doskonałej formie fizycznej podczas wyjazdów. Suzann wykonuje 1 – 2 serie po 8 – 10 powtórzeń na rozgrzewkę lub 2 – 3 serie po 12 – 20 powtórzeń jako ćwiczenia wzmacniające.

TRENING MIĘŚNI RAMION
Na rozpoczęcie tego ćwiczenia Suzann korzysta z gumy gimnastycznej by rozgrzać i rozciągnąć mięśnie ramion i górnej części pleców. To ćwiczenie można wykonywać w celu wzmocnienia ramion, jak również by określić zakres ruchów jeśli poprzedniego dnia mógł wystąpić ból czy kontuzja.  

ROZCIĄGANIE GÓRNYCH PARTII MIĘŚNIOWYCH

W tym ćwiczeniu Suzann rozciąga mięśnie klatki piersiowej, ramion i mięśnie grzbietu. Elastyczność ramion, klatki piersiowej i mięśni grzbietu pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko kontuzji, a zarazem poprawia prędkość i równowagę.

SKRĘTY TUŁOWIA
Dave trzyma gumę gimnastyczną podczas gdy Suzann wykonuje skręty tułowia by rozgrzać i pobudzić mięśnie naśladując ruchy wykonywane podczas zamachu w golfie.

BRZUSZKI
W tym ćwiczeniu Suzann opiera się na piłce równoważnej skupiając się na utrzymaniu dolnej części pleców cały czas na piłce. Użycie gumy w tym ćwiczeniu dodatkowo pozwala wzmacniać zarówno górne jak i dolne partie mięśni brzucha. To właśnie mięsnie brzucha są stabilizatorem kręgosłupa, dlatego rozwijając je nie tylko chronimy plecy przed urazami, ale także poprawiamy równowagę i prędkość podczas zamachu i uderzenia.

ROZCIĄGANIE DOLNYCH PARTII MIĘŚNIOWYCH

Jest to wspaniałe ćwiczenie wzmacniające i rozciągające ścięgna podkolanowe i mięśnie pośladkowe. Giętkie i rozluźnione mięśnie nóg są ważne nie tylko dla utrzymania kondycji, ale także pozwalają na aktywną regenerację po ciężkim treningu lub długim dniu na polu golfowym.

ODWROTNE SKRĘTY TUŁOWIA

To kolejne świetne ćwiczenie na rozgrzanie tułowia w przeciwnym kierunku do skrętów opisanych powyżej. To konkretne ćwiczenie pomaga wzmocnić mięśnie grzbietu, a także mięśnie skośne brzucha.  

ĆWICZENIA NA BICEPS

Suzann wykonuje proste ćwiczenia na biceps używając gumy gimnastycznej. Zbalansowane mięśnie dwugłowe i trójgłowe ramienia (biceps i triceps) są kluczem do utrzymania ogólnej sylwetki sportowca. To ćwiczenie pomaga także zapobiegać kontuzją związanym z napięciem tych mięśni podczas uderzenia, zwłaszcza z nierównego terenu, mogącym spowodować urazy łokcia czy nadgarstka.

ĆWICZENIA NA TRICEPS

Jest to ćwiczenie na rozgrzanie i wzmocnienie tricepsu. Wzmocnienie i rozwijanie prędkości tego mięśnia jest istotne dla prędkości i siły w czasie uderzenia. Są również niezmiernie ważne dla utrzymania ramion, łokcia i nadgarstka w dobrej kondycji.  

PRZYSIADY
Suzann używa gumy gimnastycznej do wykonywania przysiadów. Jest to bezpieczne i niezwykle efektywne ćwiczenie, zwłaszcza w podróży, pozwalające zachować kondycję dolnych partii mięśniowych. Silne mięśnie nóg są ważne dla spójnego i mocnego uderzenia.

 

tłum. Agnieszka Kłaptocz

źródło: GolFitness.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie