Burza na polu

ImageJakie niebezpieczeństwa niesie za sobą burza na polu? Co zrobić, by uchronić się przed piorunami? Oto kilka informacji, które w okresie letnich burz, mogą przydać się golfistom.

W lipcu zeszłego roku, w Aspen Valley Golf Club, w Arizonie, Bill Menninger widząc bezchmurne niebo uznał, że bez żadnych niebezpieczeństw może dokończyć rundkę w golfa. „Następną rzeczą jaką pamiętam, to to, że leżałem na ziemi”, powiedział Menninger, który został lekko ranny na skutek niespodziewanego uderzenia pioruna w pobliskie drzewo.
Ronald Holle, ekspert od piorunów, dodaje: „Pioruny można spotkać nawet 16 kilometrów od centrum burzy, więc brak chmur nie oznacza, że jesteśmy bezpieczni.”  Należy przestrzegać zasady 30-30 : znaleźć schronienie jeśli usłyszysz grzmot w ciągu 30 sekund po pojawieniu się błyskawicy i poczekaj 30 minut, aż pioruny osłabną i dopiero wtedy wyjdź z ukrycia.

Jeśli nagle złapie Cię burza, jak najszybciej wejdź do jakiegoś pomieszczenia. „Jedyne bezpieczne miejsca to  zamknięte budynki i samochody z zamkniętymi drzwiami i oknami”, mówi Holle.

Wbrew popularnym poglądom, metal nie przyciąga piorunów. „Wysokie, odosobnione obiekty przyciągają pioruny”, stwierdza Holle. „ Nigdy nie udowodniono, czy posiadanie przy sobie kijów golfowych zwiększa szanse na porażenie piorunem”.

Inne obalone mity:

Mit: Gumowe opony w melexie uchronią cię od porażenia piorunem.
Prawda: Małe gumowe opony oferują niewielką ochronę.

Mit:  Bycie pod osłoną przeciwdeszczową jest bezpieczniejsze niż stanie na torze gry.
Prawda: Z powodu swej wysokości, schrony przeciwdeszczowe są łatwym celem, więc nie unikniesz niebezpieczeństwa ukrywając się w nich.

Mit: Możesz zostać porażony prądem dotykając osoby uderzonej przez piorun
Prawda: Prąd przechodzi przez ciało w ciągu kilku milisekund. Należy udzielić poszkodowanemu pomocy najszybciej jak to możliwe.

Mit: Bardziej prawdopodobne jest, że wygrasz w Powerball niż zostaniesz porażony przez piorun, więc nie musisz szukać kryjówki gdy widzisz, że nadchodzi burza.
Prawda: Porażenia piorunem są drugą, tuż za powodziami, najczęstszą przyczyną zgonów podczas burzy, zabijając w USA 40 do 60 oso rocznie.

Mit: Jeśli zostaniesz ranny w skutek porażenia piorunem, możesz pozwać pole golfowe, które nie ostrzegło Cię o nadchodzącej burzy.
Prawda: Pola golfowe nie mają w obowiązku ostrzegać i chronić zawodników przed burzami z piorunami. Można złożyć pozew, ale szanse na wygraną są znikome.

Mit: Intensywny ból spowodowany porażeniem prądem, jest przyczyną zgonu.
Prawda: Prąd, przechodząc przez ciało zazwyczaj powoduje zatrzymanie pracy serca.

 

tłum. Karolina Kluczek

źródło: GolfDigest

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie