Głód rywalizacji

ImageByły mistrz olimpijski szybkiego łyżwiarstwa, Dan Jansen, gra w golfa, żeby zaspokoić głód rywalizacji.

Sportowiec zyskał sławę dzięki zdobyciu złotego medalu na olimpiadzie w kategorii szybkiego łyżwiarstwa, a zwycięstwo zadedykował swoje zwycięstwo niedawno zmarłej siostrze. Jane, opowiada o tym jak obniżył swój handicap do 4, poprzez poślubienie swojej instruktorki golfa.

Moja żona, Karen Palacios-Jansen, to profesjonalna golfistka. Wcześniej pracowała z Davidem Leadbetterem i Jimem McLeanem. Wiele razy pojawiała się także w Golf Channel. Jest bardzo dobrą nauczycielką. Spotkaliśmy się po raz pierwszy, kiedy udzielała mi lekcji golfa. Nie spotkałem jej przez następne cztery lata. Ponownie zostaliśmy sobie przedstawieni podczas Gary Player. Zaczęliśmy chodzić na randki aż w końcu pobraliśmy się.

Nadal udziela mi lekcji. To nadal działa, mimo,  że jesteśmy mężem i żoną. Musze jednak pamiętać, że ona wie więcej na temat tego sportu niż ja. Nadal akceptuję wszystko, co ma do powiedzenia. Mój problem polega na tym, że za bardzo skupiam się na technice, ponieważ szybkie łyżwiarstwo na tym bazuje. Przeszkadza mi to podczas gry w golfa. Myślę o technice, zamiast po prostu wbijać piłkę do dołka. Kiedy gramy, gramy równo. Żadnych stoke’ów. Jednak to głównie ona jest zwycięską stroną. To dobry zawodnik.

Tak właściwie, to zacząłem grać, kiedy miałem 10 lub 11 lat, z moim tatą, który jest zapalonym golfiarzem. Graliśmy około raz w tygodniu, oczywiście w trakcie wakacji, ponieważ mieszkałem w Wisconsin. Graliśmy na polach w okolicy Milwaukee, ale nigdy tak naprawdę się nie wciągnąłem, do momentu zakończenia kariery łyżwiarskiej w 1994 r.

Teraz gram dosyć często. Trzy-cztery razy w tygodniu, kiedy jestem w domu. Mieszkam teraz w Charlotte i gram w Point Lake i Golf Club, na którym znajduje się pole Greg Norman.

Wspaniałe dla mnie jest to, że gra w golfa jest indywidualna. Jesteś zdany tylko na siebie. Łatwo pokochać tę grę, ale momentami jest tak frustrująca, że można ją znienawidzić. Jednak zawsze się do niej wraca. Była odpowiednim zastępstwem dla łyżwiarstwa, przynajmniej jeżeli chodzi o aspekt współzawodnictwa. Brakuje w niej wysiłku fizycznego. W łyżwiarstwie jest go bardzo dużo. Teraz rzadko zakładam łyżwy. Kiedyś, przez kilka lat, byłem trenerem łyżwiarstwa w Chicago Blackhawks i w ten sposób utrzymywałem kontakt z lodowiskiem.

Moje najmilsze wspomnienia związane z golfem to te z gry z ojcem i z Arnoldem Palmerem. Gra z tatą była dla mnie prawdziwą gratką, kiedy dorastałem. Teraz, kiedy on się starzeje, nadal tak jest. Z Arnoldem grałem podczas Lexus Challenge w Palm Springs i także była to prawdziwa przyjemność. Móc obserwować jak radzi sobie z publicznością i jak z nią współpracuje. Wiele mnie to nauczyło.

 

tłum. Agnieszka Kołodziejska

źródło: Golf Digest

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie