Historia piłki golfowej

ImageHistoria tej zwykłej białej piłki używanej do gry w golfa, sięga przynajmniej 500 lat wstecz. W tym czasie gra w golfa przekształciła się ze sposobu na zabicie czasu dla znudzonych pasterzy, w jeden z najbardziej wymagających i najwyżej opłacanych sportów na świecie. Rozwój gry spowodował także ewolucję piłki golfowej, z kamyków, używanych w najstarszej wersji, do wyrafinowanych i starannie zaprojektowanych piłek używanych teraz.

 

1400 – piłka golfowa

Najwcześniejsza wersja gry, która przypominała współczesny golf, została udokumentowana w Szkocji po 1500 r. Grali w nią pasterze, którzy wykopywali małe dołki w ziemi i usiłowali, przy użyciu drewnianych kijów, pokierować okrągłe kamyki tak, aby do nich trafiły.

1500 – narodziny piłki golfowej

Do 1500 roku zostały ustalone pewne reguły golfa, które doprowadziły rzemieślników do zaprojektowania sprzętu przeznaczonego specjalnie do gry w golfa. Piłki używane w tym okresie były wykonane z mocnego drewna, które łatwo dało się uformować w kulę.

1600 – piłka z pierza

Piłka z pierza zastąpiła tą drewnianą po 1600 roku, przynajmniej przez amatorów golfa, którzy byli na tyle bogaci, że mogli sobie pozwolić na kupno tak drogiego sprzętu.
Produkcja takiej piłki była czasochłonna i wymagała dużej skrupulatności. Potrzebni byli do tego pracownicy, którzy wpychali ogromne ilości gotowanego pierza do skórzanych woreczków. Które następnie były zaszywane i po wyschnięciu pierza zbijane w kształt piłki.

1848 – gutaperka

Wielebny doktor Robert Adams jest wymieniany jako ten, który przyczynił się do następnego kroku w ewolucji piłki. Do produkcji piłki nowej generacji użył on płynu przypominającego gumę, wyrabianego z wyciągu z drzewa gutaperkowca. Takie piłki były dużym udoskonaleniem tych wykonywanych z pierza, ponieważ były tańsze i bardziej elastyczne. Ich wykonawcy mogli je naprawiać i zmieniać ich kształt.
Do 1800 r. piłki z gutaperki były produkowane na skalę masową, przy użyciu specjalnie skonstruowanych form.  Wiele z nich zawierało „jeżynowy” wzór z okrągłymi bulwami na powierzchni piłki.

1898 – gumowy środek piłki

Następny duży krok w ewolucji piłki miał miejsce w 1898 roku, kiedy to Cobum Haskel, zapalony golfista, zaprojektował piłkę golfową z gumowym środkiem zamkniętym w powłoce wykonanej z gutaperki. Ta innowacja wpłynęła znacząco na lot piłki z dystansu ‘off the tee’.

Na początku XX w., do produkcji powłoki, gutaperka została zastąpiona przez żywicę balatową. W trakcie następnej dekady  producenci eksperymentowali z różnymi wzorami piłek. Ostatecznie ustalili ten z dołeczkami, który zmniejszał opór i równocześnie umożliwiał maksymalne wzniesienie.

1932 – współczesna piłka

Współczesna piłka powstała w 1932 r. Była ona stworzona bardziej poprzez zastosowanie specyfikacji ustalonych przez United States Golfing Assosiation, niż poprzez wcielenie nowych projektów. Minimalna ustalona waga piłki to 1,620 uncji, a minimalna średnica to 1,680 cala.
Podczas gdy podstawowy wygląd piłki golfowej nie zmienił się od 1932 roku poczynione zostały postępy w produkcji materiałów syntetycznych. Przyczyniło się to do zwiększenia wydajności piłki oraz udoskonalenia jej stylistyki. Współczesne piłki produkowane są z nowoczesnego plastiku, silikonu i syntetycznych gumowych części.

 

tłum. Agnieszka Kołodziejska

źrodło: iseekgolf.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie