Będą zmiany na szacownym Merion?

ImageMerion, uważane za skarb w świecie golfa, potrzebuje zmian, przynajmniej tak twierdzi Kapitan U.S. Walker Cup Buddy Marucci.

Historyczne pole golfowe na którym grali Bobby Jones, Ben Hogan i Jack Nicklaus będzie we wrześniu miejscem spotkania obecnych gwiazd golfa podczas turnieju Walker Cup. Będzie to swego rodzaju próba do bycia gospodarzem turnieju U.S. Open.

Merion pokazało swój charakter kilka lat temu. Wąskie tory gry, głębokie, wyboiste i wyrzeźbione greeny były miejscem zmagań najlepszych w kraju amatorów podczas 2005 U.S. Amateur. Wkrótce potem United States Golf Association nagrodziło piąte otwarcie Merion, ale pierwsze od 1981, wywołując debatę czy projekt Hugh Wilsona w Philadelphi Main Line jest wartościowym sprawdzianem możliwości dla współczesnych zawodników którzy uderzają daleko.

Kapitan U.S. Walker Cup i członek Morion Buddy Marucci jest przekonany że polu potrzebne są zmiany, wliczając w to powiększenie go o ponad 274 metry. Układ topograficzny będzie uzasadnionym sprawdzianem dla wszystkich zawodników, wliczając w to także najlepszych amatorów ze Stanów Zjednoczonych toczących pojedynki z zawodnikami z Wielkiej Brytanii i Irlandii.

„Geniusz tego przedsięwzięcia polega po części na tym że trudne dołki stały się jeszcze trudniejsze, a łatwiejsze krótkie dołki pozostały w niezmienionym stanie.” powiedział Marucci na konferencji prasowej Walker Cup we wtorek. „Myślę że ukształtowanie terenu jakie jest tutaj od 100 lat uwydatniło się jeszcze bardziej, a pojedynki rozgrywane tutaj są podobne do tych, które rozgrywano kiedyś.”

„W niektórych miejscach 274 metry mogą nie mieć znaczenia, ale tutaj stanowią ogromną różnice, pozwalając architekturze tego miejsca pokazać swoje walory.”

Marucci ma ogromną chęć zmierzyć się z najlepszymi amatorami na świecie właśnie w Merion. Jest to miejsce rozegrania  szesnastych mistrzostw USGA i międzynarodowych drużynowych mistrzostw, które będą rozgrywane na ponad sześć metrów i na par 70.
Jest przekonany że Merion pozostanie niezmienione.

„Z mojego punktu widzenia są tu perspektywy”, powiedział Marucci, który zdobył drugie miejsce zaraz za Tigerem Woods w 1995 roku w zawodach U.S. Amateur.

Marucci spędził niemal całe swoje życie na Marion, dorastał w pobliżu tego pola golfowego i stał się w końcu jednym z jego stałych bywalców. Wie jak poradzić sobie z jego układem topograficznym i podzieli się tą wiedzą z drużyną Stanów Zjednoczonych, którą zestawił przez lato.

„Jedno czego jestem pewien….nie można grać na Merion z obszaru wysokiej trawy”, powiedział Marucci. „Nie będę prawił im kazań ale z pewnością przekaże im wiele wskazówek i szybko zrozumieją że nie można rywalizować z obszaru wysokiej trawy na Merion.”

Merion uważane jest za skarb w świecie golfa.

To tutaj Jones zagrał swój pierwszy amatorski turniej jako czternastolatek i dziesięć lat później powrócił aby wygrać swój pierwszy amatorski tytuł. Skompletował wielkiego szlema wygrywając 1930 Amateur razem z U.S. Open, British Open i British Amateur.

Jest płyta pamiątkowa upamiętniająca ostatni dołek Jonesa w tej rywalizacji na 11 tee w Merion. To właśnie na tym dołku pokonał Eugena Homans 8 i 7 w 36 dołkach.

Hogan także pozostawił swój ślad.

Zaledwie rok po tym jak wyszedł cało z wypadku samochodowego, Hogan był na siedemdziesiątym drugim dołku 1950 U.S. Open i musiał zmieścić się w normie aby wejść do playoff. Jedno z najbardziej znaczących zdjęć w świecie golfa pokazuje Hogana od tyłu, uderzającego żelazną jedynką z osiemnastego toru gry na green otoczonego przez kibiców. Dwoma uderzeniami po trawie zmieścił się w normie i następnego dnia wygrał playoffy.

Przed rozpoczęciem playoffów w 1971 Open, Lee Trevino zrobił kawał Nicklaus, rzucając mu pod nogi gumowego węża przy pierwszym rozpoczęciu gry. Trevino wyszedł zwycięsko z tej rozgrywki.

Marucci chciałby aby więcej takich pamiętnych momentów miało miejsce na Merion.

„To co czyni dla mnie tę grę wyjątkową to moment, w którym podchodzisz do jej rozpoczęcia, każde uderzenie wymaga zastanowienia i stawia wysokie wymagania”, powiedział Marucci. „Zanim uderzysz, musisz pomyśleć nad dalszym przebiegiem gry. Nie oznacza to wcale, że musisz uderzyć daleko.”

„Trzeba wykonać konkretny rodzaj uderzenia. Jeśli ci się nie uda to otrzymasz karę, ale jeśli ci się uda to zostaniesz nagrodzony.

 

tłum. Domink Łubowski

red. Ewelina Murzicz

źródło: Golf Today

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie