Może strzelnica golfowa?

Pierwsze pola golfowe powstawały na wybrzeżu Szkocji, gdzie do dzisiaj króluje Mekka wszystkich golfistów, Old Course Royal and Ancient St. Andrews. Jest to pole i klub golfowy uznawane za źródło współczesnego golfa, to właśnie tam powstają obowiązujące w golfie zasady ireguły.
Bardzo przyjemnie jest wyjść po całym dniu pracy w zamkniętym, klimatyzowanym pomieszczeniu na świeżepowietrze i w miłym towarzystwie spędzić kilka godzin na aktywnym wypoczynku.

Kiedy właścicielowi terenu – prywatnemu czy gminnemu, przychodzi do głowy pomysł na zagospodarowanie nieużywanego terenu pod pole golfowe, należy dokonać dokładnej analizy swoich celów i możliwości.
Hasło Pole golfowe jest bardzo pojemne i może zawierać w sobie obiekty o bardzo różnym poziomie ilościowym i jakościowym.
 
Obecnie na całym świecie coraz większą uwagę przywiązuje się nie do budowy ogromnych obiektów zaprojektowanych przez uznanych (a co za tym idzie drogich) architektów, ale do tworzenia niedużych, tanich i łatwo dostępnych ośrodków golfa.

Właśnie taką metamorfozę przechodzą gospodarstwa rolne w Holandii, właśnie na takie działania ukierunkowane są amerykańskie fundacje wspierające rozwój tego sportu.
Również Polski Związek Golfa od kilku lat realizuje pożyteczny plan propagowania golfa wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych, dzięki czemu mają oni darmowy lub tańszy dostęp do gry.

Tak więc kiedy wykiełkuje myśl o budowie pola golfowego trzeba zastanowić się co chcemy i możemy stworzyć.

Pierwszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest stworzenie prostej strzelnicy golfowej. Teren potrzebny pod taką inwestycję powinien wynosić ok. 2,5 ha (np. 100 m x 250m), jednak możliwe jest za pomocą siatek stworzenie strzelnicy na mniejszym obszarze.
Siatki stosuje się również aby ograniczyć utratę piłek golfowych uderzanych przez graczy niekoniecznie w prostym kierunku.

Na krótszym boku prostokąta stworzone są miejsca do wybijania piłeczek ze specjalnych mat.
Stanowiska do gry z trawy są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych graczy.

Maty są trwałe i w zasadzie bezobsługowe, strzelnicę można wyposażyć w automatyczny system podawania piłek (tee-up) ale specjale wiadereczko z piłkami też w zupełności wystarczy.
Szczególną uwagę należy zwrócić na bezpieczeństwo grających: odstępy między stanowiskami i ciągi komunikacyjne, tak aby nigdzie nie istniało ryzyko uderzenia innej osoby kijem.
Na terenie strzelnicy należy umieścić tablicę z odległościami informującymi o długości strzału.
Dzięki temu użytkownicy będą mogli kontrolować rezultaty swojego treningu.

Na terenie strzelnicy można również stworzyć greeny ćwiczebne, dzięki którym stojąc na macie, będzie można celować do konkretnego dołka. Odpowiednio dobierając wysokość koszenia można wprowadzić zarysy torów gry (fairway) oraz umiejscowić w pobliży greenów bunkry, dzięki czemu obiekt będzie bardzo przypominał pole golfowe.

Na takiej strzelnicy dużo przyjemniej się gra, a ćwiczący nie nudzi się wybierając zróżnicowane cele.
Takie rozwiązanie jest idealne dla gmin, które chcą urozmaicić posiadane obiekty sportowe o nowy element sportowy.

Nieduże koszty budowy i późniejszego utrzymania sprawiają, że jest to inwestycja, która przy dobrym zarządzaniu szybko może stać się opłacalna.

Strzelnicę golfową można również przygotować na bardzo wysokim poziomie – razem z niedużym domkiem klubowym, sklepem, zadaszonymi stanowiskami czy miejscem do całorocznej gry w postaci symulatora golfa.
Taka inwestycja jest dużo większa, jednak dzięki temu może zaproponować klientom szerszą i bardziej bogatą ofertę.
Przy obu rodzajach strzelnicy nie należy zapominać o miejscu przeznaczonym na zrobienie grilla czy ogniska dla użytkowników strzelnicy lub firm organizujących tutaj swoje imprezy.

Ostatnim modelem budowy strzelnicy golfowej jest strzelnica posiadająca kilka dołków.
Przeważnie są to dołki krótkie, do 200 metrów długości, których układ zależy od kształtu danego terenu.
Posiadanie kilku dołków daje możliwość rozegrania małej rundy golfa, która daje początkującym golfistom przedsmak pełno wymiarowego pola i jest jednocześnie doskonałym treningiem dla graczy bardziej zaawansowanych.
Dołki mogą być wpisane w sam obszar strzelnicy, jednak należy wówczas ustalić dokładne zasady użytkowania poszczególnych elementów, aby uniknąć bombardowania piłkami przez osoby na stanowiskach osób będących właśnie na dołkach.
Częściej jednak dołki znajdują się obok strzelnicy i stanowią jej uzupełnienie. Nie ma konieczności trzymania się reguł rządzących planowaniem i konstrukcją prawdziwych pól golfowych jednak zawsze trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo graczy.

Koszt budowy i utrzymania takich dołków może bardzo się różnić w zależności od lokalnych warunków glebowych i mikroklimatycznych jednak nie są to kwoty bardzo wysokie.

Dzięki temu oferowane przez strzelnicę golfową produkty w postaci możliwości treningu uderzeń, nauki gry w golfa czy organizacja imprez są na przystępnym poziomie cenowym. Strzelnica golfowa, podobnie jak pole nie jest cudownym obiektem, na który sami przyjdą klienci.
Jak przy każdej działalności konieczna jest solidna praca reklamowa, promocyjna i marketingowa jednak opłacalność budowy strzelnicy golfowej jest jak najbardziej realna.
Paweł Lewiński
www.golfpoland.pl
Author Profile: Marek Pietrzak

This author has published 607 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie