Golf na olimpiadzie!

ImageStało się! Poznaliśmy odpowiedź na pytanie, które nurtowało wszystkich. 60 milionów golfistów na świecie i 20 tysięcy w Polsce może czuć się usatysfakcjonowanych. Po wieloletnich staraniach golf wszedł w program igrzysk olimpijskich. W 2016 roku w Rio de Janeiro będziemy obserwować najlepszych na świecie golfistów, walczących o to – co jest marzeniem każdego sportowca – medal olimpijski.

W Kopenhadze podczas 121. sesji MKOL-u odbyło się głosowanie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego nad włączeniem golfa i rugby seven do programu olimpiady. Po raz pierwszy sporty te zeprezentują się na igrzyskach w Rio de Janeiro w 2016 roku.

Głosowanie miało miejsce o godzinie 12.45. Golf został zaakceptowany wynikiem: 63 głosów za, 27 głosów przeciw. Tym samym w 2016 roku będziemy oglądać golfa na olimpiadzie. Rugby seven również weszło w skład programu igrzysk olimpijskich (81 głosów za, 8 przeciw).

121. sesja MKOL trwała od 1 października 2009. Golfa przedstawili Peter Dawson i Ty Votaw z IGF (International Golf Federation), a także czołowi zawodnicy - Padraig Harington, Susan Petterson, Matteo Manassero, Michelle Wie. Połączono się także z Ernie Elsem i Tigerem Woodsem (którzy grają obecnie w turnieju President’s Cup).

Prelegenci byli świetnie przygotowani. Podczas prezentacji położno nacisk na integrację, międzynarodowy charakter sportu, wartości takie jak honor, uczciwość, fair play, młodość, tradycję, a także na 60 milionową liczbę golfistów na świecie.

Prezentację olimpijską można obejrzeć na: www.youtube.com/watch?v=fwtHP4DH-vE

Propozycją IGF jest rozegranie w trakcie olimpiady dwóch osobnych turniejów, dla kobiet i mężczyzn na 72 dołkach w formacie stroke play. Pytanie, które nurtuje wszystkich jest następujące: którzy zawodnicy mieliby wziąć udział w Igrzyskach Olimpijskich? Zdaniem IGF w dwóch turniejach powinno wziąć udział 60 golfistów i 60 golfistek. 15 graczy z Official Golf Ranking zostanie zakwalifikowanych automatycznie, jednak nie więcej niż dwóch reprezentantów danego kraju. Co najmniej 30 państw będzie reprezentowanych podczas igrzysk.
W Polsce w golfa gra ponad 20.000 osób. Co roku rozgrywanych jest blisko 500 turniejów golfowych, z których najważniejsze to Golf Masters Series (Mistrzostwa Polski), Pro-Am Tour (Liga Zawodowa), Golf Business League (Polska Liga Biznesu) oraz należący do Ligi Europejskiej Wrocław Open z pulą nagród 600.000 zł.  

Na pewno szczegóły dotyczące tego, jak będzie wyglądał golf na olimpiadzie, zostaną ustalone w najbliższym czasie. Póki co zostaje nam się cieszyć z podjętej decyzji, która na pewno wpłynie na popularność i rozwój golfa nie tylko na świecie, ale także, a może przede wszystkim, w Polsce.

Anna Maliszewska

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie