Mądra gra

ImageDriver jest być może najbardziej cenionym kijem golfowym na PGA Tour, ale zawodnicy skrzętnie ukrywali go podczas zawodów Players.

W wywiadzie udzielonym dla Golf Digest, Pete Dye stwierdził: “Chciałbym, żeby Tiger Woods musiał uderzać swoim driverem 14 razy podczas każdej rundy. Dystans, jaki osiąga dzięki swojemu 2-ironowi jest zdumiewający, ale ryzyko złego uderzenia dzieli się na połowę. Tak mało w tym napięcia.”

Jednak po festiwalu błędów poza obszarem tee, który Woods pokazał na turnieju Quail Hollow Championship, Johnny Miller zasugerował, by zawodnik ten trzymał się lepiej 3-wooda podczas zawodów Players. Okazało się, że Woods – i kilku innych graczy – posłuchało porad Millera, jako że driver był mało użyteczny na obszarze Dye's TPC Sawgrass.

Pomimo wcześniejszych zapewnień Woodsa że nie tak łatwo pozbędzie się drivera (“O nie. Mamy tutaj par 5, trzeba to umieć wykorzystać.” – powiedział), gracz ten tak naprawdę trzymał ten kij w torbie i wolał użyć 12-stopniowego 3-wooda, który przygotował na turniej.

Poza obszarem tee, zawodnicy grali ze wzmożoną uwagą, o czym świadczy fakt, że tylko przy  4 z 14 dołków innych niż par 3 osiągnięto odległość uderzenia powyżej średniej, wynoszącej 284.5 jardów. Architekt Dye lubi gry umysłowe, ale golfiści  zapewne używali rozumu, kiedy obmyślali plan na Sawgrass.

„Bardzo lubię uderzać 3-woodem, a ten kij pasuje jak ulał do takiego terenu, czesto lekko skręcającego z prawej na lewą stronę”, powiedział mistrz zawodów Players Henrik Stenson, który w niedzielę użył drivera tylko raz, podczas 11 dołka w rundzie finałowej.

Jeff Klauk
, syn Freda Klauka, wieloletni nadzorca TPC Sawgrass, rozegrał więcej niż 1,000 rund na polu zaprojektowanym przez Dye’a design i wie, że dokładność jest o wiele więcej warta niż dystans.

“Po prostu trzeba trafić w tor gry, biegnący w kierunku małych greenów, zwłaszcza, że będą one tym razem bardzo solidne.” Stwierdził Klauk. „Nie będzie potrzeby uderzania driverem wszędzie – trzeba raczej próbować krótszych rzutów.”

Ostatnie wydarzenia na turnieju Players potwierdzają słowa Klauka. Trzy razy w ciągu ostatnich pięciu lat, mistrz Players prowadził w klasyfikacji jeśli chodzi o dokładność uderzeń poza obszarem tee (Stenson miał wynik T-11) Nieprzypadkowo, zawodnicy ci prowadzili także w greenach jeśli chodzi o regulację. Tylko jeden z ostatnich pięciu mistrzów uplasował się wyżej niż na 32 miejscu jeśli chodzi o dystans rzutu.  

Na polu znanym z golfowych fajerwerków, bomba poza obszarem tee nie wydaje się niczym zachwycającym.

Namierzone

Putter Scotty Cameron by Titleist pojawił się w ręku Dawida Tomsa na zawodach Players. Cienko wyprofilowana główka z kanalikiem wyżłobionym u spodu, by dać oczekiwany odgłos – to nie jedyne zalety kija. Kolejną cechą wspomnianego Pottera jest, jak to nazywa firma, „miodowo złociste” wykończenie. „Potrzebowałem czegoś, co zapewni trochę większy przepływ w stronę stóp”, stwierdził Toms.” – „Potrzeba było trochę więcej rotacji.”

Bag Room

Na zawodach Players, Henrik Stenson włożył swoje stare irony I-506 (te same, którymi wygrał WGC 2007 Accenture Match Play) do torby po raz pierwszy w tym roku. Używał jednak I-706 tego samego producenta … Padraig Hamington z kolei spakował drivera Wilson’s Smooth. Jest to jego czwarty z kolei driver w ciągu ostatnich czterech imprez.

 

tłum. Anna Charuza

źródło: GolDigest

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie