Tiger Woods na tegorocznych U. S. Open

ImageDlaczego Tiger, udzielając wywiadów po U.S. Open, wyglądał jak człowiek skazany na szubienicę?

 

Jego twarz była mieszaniną złości, frustracji, utraty wiary i, o tak…, czy wspomniałem coś o złości? Mówiąc w skrócie, Tiger był po prostu wkurzony. Gdyby chcieć określić to w grzeczniejszy sposób, musiałoby to zakończyć się niepowodzeniem. Ty też byłbyś wkurzony, gdyby  inni gracze zrobili wszystko co w ich mocy, żeby poprzeć cię i oddać ci panowanie nad  mistrzostwami United States Open, a ty nie wykorzystałbyś swej przewagi, tak jak masz w zwyczaju czynić.

„Drugie miejsce jest do bani” to słynne powiedzenie Tigera. W tym tygodniu jest nawet jeszcze bardziej bolesne, ponieważ Tiger grał na swoim polu golfowym i  mimo to wciąż nie wygrywał. To prawie nigdy się nie zdarza. Przez większość czasu Tiger dobrze radził sobie w długiej grze i kiedy tak się dzieje, możesz spodziewać się zagarnięcia kolejnych Mistrzostw przez tego gracza - te nie byłyby piętnaste.

Jednak nie stało się tak w ten poniedziałkowy poranek. Woods nawet nie został w pobliżu, żeby zobaczyć, kto przeszedł Bethpage Black. Po krótkim wywiadzie, przeszedł wzdłuż sąsiedniego parkingu naprzeciwko klubu golfowego, wspiął się na stronę pasażera w opustoszałym Buick Enclave.- wciąż jeździ Buick’em nawet po tym jak firma zerwała z nim kontrakt - i szybko zniknął. Caddie Steve Williams zabrał samochód z parkingu. O 11.56 Tiger był już na drodze wyjazdowej z Bethpage, poza Nowym Jorkiem, a co najbardziej istotne, poza U. S. Open.

Dobre granie i nie wygrywanie nie jest tym, z czym Tiger ma wiele wspólnego. Już po wszystkim powiedział, że ten występ  był dla niego bardziej frustrujący niż cały  tydzień na Masters.

„Analizowałem swoją grę w tym tygodniu”- powiedział Tiger. „Oddałem takie samo uderzenie jak podczas Memorial, ale niestety nic nim nie osiągnąłem. Green był trochę za wolny i nierówny, ale w takim przypadku trzeba starać się wykonać uderzenie twardo, a ja opuściłem wiele krótkich puttów. Potem, kiedy próbowałem uderzyć mocniej, zastrzeliłem poprzednie dołki. Nie udało mi się dostosować swej gry do tamtych warunków”.

Wolny i nierówny green od dawna jest  najmniej ulubionym stylem Tigera w golfie. Woods powiedział, że jest to także główny powód tego, że ostatnio  nie zagrał podczas przerwy w trasie w Pebble Beach lub Riviera . Nie było szansy na to, aby green na polu golfowym Black był pewny i szybki, wolny od okresowych, ulewnych deszczy, które sprawiają, że 72- dołkowe zawody muszą zakończyć  się w  poniedziałek oraz  zmuszają USGA do usunięcia wielu z tees, rekompensując w ten sposób zawodnikom  niesprzyjające warunki atmosferyczne.


“To wspaniałe pole golfowe” powiedział Woods, dodając, że chciałby zobaczyć gospodarza Bethpage Black na innym U. S.  Open. „To jest właśnie to, że USGA cierpi z powodu złych warunków pogodowych. Jak dotąd, od przeszło dwóch  lat, gramy twardo i szybko.  W taki sposób graliśmy w 2002 roku na początku tygodnia, do czasu aż zaczęło w piątek padać. Na tym polu golfowym można grać na wiele sposobów, używając różnych stylów. Organizatorzy  musieli położyć wiele tees, ponieważ  pole było za miękkie i jestem pewien, że zrobili to na dołku osiemnastym, ponieważ bieżnia była zasadniczo pod wodą.

Jeśli pomyślałeś, że Woods stracił nadzieję na starcie finałowej rundy albo na ponownym początku dzisiejszej rundy finałowej, świadczy to o tym, że nie wiesz zbyt wiele o Tigerze, albo o historii U. S. Open. Woods był osiem uderzeń za Ricky’m Barnes’em, który miał najlepsze zagranie  na pierwszym dołku oraz Lucasem Glogerem. Jednak Woods zagrał spokojną  rundę, nie pozwalając by cokolwiek zmąciło jego wynik. Na jego grę wpłynęło  Black Course, dzięki kilku trudnym flagom określającym położenie dołka oraz bryza, która pojawiła się rano.

Cztery finałowe dołki Tigera były mikrokosmosem tego tygodnia- uderzenia były wspaniałe i Tiger zagrał je 1 ponad par.

Pierwszy był mini-bieg, który spowodował, że Tiger znowu znalazł się w sytuacji, gdy liderzy znowu poczuli się nieswojo. Na drugi  dzień Woods uderzył w pin- high w dwóch na trzynasty dołek par 5. Oba strzały były wspomnieniem niesamowitych eagles, którymi Tiger  cieszył się rok temu na Torres Pines. Woods’owi prawie udało się wykonać putty eagle, ale ostatecznie uderzył birdies. Po poniedziałkowych dwóch puttach birdie, był prawie w czołówce, chociaż wciąż pięcioro zawodników było przed nim. .

Flaga przy czternastym dołku par 3 była wzniesiona do góry i Tiger natychmiast uderzył małą ósemką iron tak, że piłka wylądowała za dołkiem i podkręcona wróciła prawie metr poniżej dołka. Kiedy Tiger wykonał putt, zrobił gest zadowolenia. Birdie- birdie binge (Open jest jedynym miejscem, gdzie dwa birdie w rzędzie nazywane są binge) wysunęło Tigera na prowadzenie pierwszy raz w ciągu całego tygodnia.

Tiger nie zachowywał się teatralnie, zanim nie poczuł, że prowadzi. Wiedział później, że z polem golfowym, na którym gra się twardo i jedynie trzema graczami przed nim, jeden albo dwa birdies będą wystarczające.

Powróćmy teraz do wcześniej wspomnianego mikrokosmosu dobrych uderzeń bez punktów, które często zdarzały się Tigerowi w tym tygodniu. Po perfekcyjnym drivie na piętnastym dołku par 4, następne uderzenie nie było już tak dobre. Wpatrywał się z napięciem w piłkę, która poleciała tylko nad tylną częścią greenu. Tiger zaklął z niesmakiem- „ O cholera”(słowo było mocniejsze, ale któż mógłby go z tego rozliczać?). Pitching z wilgotnego miejsca i cienki rough nie stworzyły dogodnych warunków do gry, więc Tiger zostawił sobie 3 metry na par, który ominął. 

„Uderzenie na piętnasty dołek było najlepszym strzałem, jaki wykonałem w ciągu całego tygodnia.”- wyjaśnił Woods. „To był tylko mały iron 5; musiałem skierować go delikatnie na dół , trzymałem go i było to o 30 cm od flagi. Nie mogłem uwierzyć, że uderzyłem tak daleko. Prawdopodobnie zbyt konserwatywnie zagrałem następnym uderzeniem. Jeśli uderzam pitch za twardo, nie udaje się. Po prostu nie wziąłem tego pod uwagę. Jeśli udałoby się to wyrównać, byłoby wspaniale, jednak później uderzyłem słabym puttem.”

To twój mikrokosmos. Uderzenie, które efektywnie zakończyło szanse Tigera na Open było najlepszym strzałem, jaki wykonał w ciągu tygodnia. Czy ta gra jest sprawiedliwa? Pozostawmy to pytanie bez odpowiedzi. „Dałem sobie tyle szans i nic nie zrobiłem”- powiedział Tiger., który wybijał z piętnastego, tak jak na polu golfowym Black na początku tego tygodnia kulminacyjny dołek i grał cztery powyżej par (z dwoma bogey’ami i double bogey).

Woods wciąż miał niewielkie szanse, nawet jeśli wykonałby birdie na dwóch z ostatnich trzech uderzeń, ale mimo to próbował. Po perfekcyjnym drivie na szesnastym, Tiger nie wykorzystał strzału do 4, 5 metra. Uderzył wymuszone birdie starając się 1,2 metra później i trafił piłką do dołka, nie przekraczając par.
Po siedemnastym dołku par 3, grał innym znakomitym ironem do 2,5 metra. Opuścił putt na wysokiej stronie. Woods spędził kilka długich sekund patrząc w  ziemię. Stracił szansę na U. S. Open i wiedział o tym.

Nie było powodu do uderzania driverem na krótki osiemnasty dołek, ale kiedy nie wygrywasz Open, również nie ma powodu, żeby tego nie robić. Woods wycelował swój driver w dół, na rough, swym pierwszym cutem, a potem kijem wedge na 5,5 metra. Tiger wykonał dobry putt, który zakręcił z cup na końcu. Później Tiger zrobił coś, czego nigdy, przenigdy nie zrobił z tytułem na linii. Wykonał tap-in z odległości mniejszej niż 30 cm,  tylko prawą ręką. Dla tak dobrych zawodników jak Woods, coś takiego świadczy o tym, że pokazują białą flagę.

Tiger ściągnął czapkę kłaniając się kibicującym fanom, krzyczącym „Dziękujemy”. To nie był długi spacer z greenu do obszaru punktowego, gdzie Woods miał potwierdzić to, że nie wygra tegorocznego U. S.  Open, jednakże dla Tigera odległość ta była wystarczająca.


Garey Van Sickle
tłum.Martyna Orzeł
Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie