Golf wreszcie dyscypliną olimpijską?

ImageKilka dni temu, podczas 30 najważniejszych minut w historii golfa  dobrze przygotowany zespół jego przedstawicieli postulował przed Miedzynarodowym Komitetem Olimpijskim za włączeniem tej dyscypliny do Olimpiady w  2016 roku.

To, czy gollf powinien być włączony czy też nie do Olimpiady nie jest nowym tematem co jednak nie powinno umniejszać powagi tejże debaty. Golf bowiem w 1904 był dyscypliną olimpijską. Czas najwyższy by znowu tak było. Fakt, że 60 millionów zawodników w 120 krajach uprawia ten sport, świadczy tylko o tym, ze jest to  najpopularniejszy sport na świecie pod względem liczby graczy oraz kibiców. Gdyby golf stał się dyscypliną olimpijską, otrzymałby wsparcie finansowe, które umozliwiło jego dalszy rozwój. – By zwiększyć zainteresowanie oraz wsparcie dla tej dyscypliny, potrzebujemy pieniędzy – stwierdził ostatnio David Fay, dyrektor wykonawczy United States Golf Association. – Można je zdobyć z dwóch źródeł – od rządu bądź Narodowego Komitetu Olimpijskiego. By golf mógł się rozwijać w krajach takich jak Chorwacja czy też Rosja musi być dyscypliną olimpijską.

Ideały olimpijskie są wyrazem ducha sportowego oraz uczciwego współzawodnictwa. Tym samych pokrywają się z ideałami, które przyświecają grze w golfa, w trakcie której zawodnicy dobrowolnie ujawniają swoje wykroczenia na polu ponosząc karę oraz życzą dobrze swoim przeciwnikom zarówno na początku jak i na końcu rundy. Jest to dyscyplina sportowa nienaznaczona narkotykami, hazardem czy też innymi skandalami. Co więcej istnieje grupa przeciwników włączeniu golfa do Igrzysk, twierdząc, że mogło by to się przyczynić do jego moralnego upadku.

Prawdą jest, że Olimpiada nie byłaby szczytem osignięć dla zawodników, którzy dalej postrzegaliby 4 głowne mistrzostwa jako najważniejsze. Jednakże to samo tyczy się również tenisa. Niezaprzeczalnym jest też fakt, że gra na 72 uderzenia byłaby monotonną powtórką każdego innego turnieju a większość wiodących zawodników nie przeszłaby kwalifikacji.

Jednakże planowany skład spotkał się z aprobatą gwiazd golfa. Obecne plany zezwalają na udział w zawodach  60 mężczyzn oraz 60 kobiet, którzy będą konkurować z czołową 15 zawodników zakwalifikowanych automatycznie. Pozostała część pola zostanie wypełniony światowej rangi zawodnikami z krajów, które dotąd nie wystawiły 2 zawodników.

Czołowa 15 jest reprezentowana przez 8 różnych krajów, 2 w zawodach mężczyzn oraz 6 w zawodach kobiet. Tiger Woods, najlepszy zawodnik w golfie mężczyzn, ma korzenie Afro-amerykańskie od strony ojca oraz Tajskie od strony matki. Natomiast najlepsza zawodniczka w golfie kobiecym Lorena Ochoa jest Meksykanką. Czyż nie o to chodzi w Olimpiadzie? Prawdziwie międzynarodowe współzawodnictwo.

Mam nadzieję, że walka o włączenie golfa do Igrzysk zakończy się sukcesem oraz że będzie to moment, w którym ta dyscyplina zmieni swój niesprawiedliwy stosunek względem kobiet. Po raz pierwszy napisałem ten akapit w połowie lat 80 tych  a jako, że niewiele się zmieniło w międzyczasie, trzy miesiące temu mogłem napisać to samo po raz kolejny.

„Od  przeszło 60 lat panuje w naszym kraju królowa, przez dobrych parę lat na czele rządu w Westminister stała kobieta, a jednak mimo to mąż nadal może powiedzieć do żony: - Kochanie możemy razem dzielić łoże oraz konto bankowe ale raczej nie będziemy grać na tym samym obszarze tee zaraz po sobotnim czy też niedzielnym śniadaniu”.

Tym samym zdziwił mnie fakt, że zaproszono przedstawicieli IOC na turniej z cyklu  Masters w kwietniu. Osobiście, jeżeli chciałbym udowodnić, że golf jest uniwersalną dyscypliną zasługującą na włączenie do Igrzysk, to raczej nie stawiałbym za wzór męskiego klubu golfowego z południa Stanów, którego przważająca większość zawdników to biali.

Jednak w porównaniu z mało entuzjastyczną próbą włączenia golfa do Igrzysk w 1996 roku, obecna kampania poprowadzona przez vice prezesa PGA Tour w Stanach, Ty Votawa przyniosła dobre rezulaty, sprawiając, że golf oraz rugby siedmioosobowe stali się faworytami, jezeli chodzi o nowe dyscypliny w 2016 roku.

Parę ostatnich decyzji w golfie podjęto kierując się „dobrem gry”, jedną z nich było zorganizowanie Ryder Cup w Hiszpanii w 1996 roku. Czy jednak golf jako dyscyplina sportowa jest na tyle silny by sprostać nowym założeniom? Mam głęboką nadzieję, że tak. Golf powinien być włączony do Olimpiady jako, że zawsze był jej częścią.

 

tłum. Katarzyna Szydywar

źródło: golf.com

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie