Dopasować kij do gracza

Image

Kij można już dopasować do zawodnika przy pomocy specjalnego urządzenia, mierzącego tor lotu piłki (Launch Monitor). Jednak ta metoda jest zupełną nowością. Zanim więc zabierzemy się za jej analizę, z przymrużeniem oka porównajmy stare i nowe metody dopasowywania kija do gracza.

1980: Sklep golfowy

Sprzedawca: Dzień dobry, w czym mogę pomóc?

Klient: Szukam nowych kii do golfa

Sprzedawca: Ma pan na myśli jakiś konkretny typ?

Klient: Chciałbym jakieś takie najnowsze, obwodowo wyważone, ostatnio był o nich artykuł w czasopiśmie

Sprzedawca: Proszę spojrzeć, te są ładne i kosztują niewiele

Klient: Wezmę je, ale pod warunkiem że dorzuci pan kilka piłeczek

Sprzedawca: Umowa stoi

I pewnie jak powiedział, tak zrobił.  Na początku lat 80-tych dopasowywanie kija do konkretnego gracza polegało jedynie na swobodnym wyborze kija, cienko profilowej główki kija (blade) czy najnowszego rodzaju główki typu cavity back.

1995: Sklep golfowy

Sprzedawca: Dzień dobry, w czym mogę pomóc?
Klient: Szukam nowych kijów do golfa
Sprzedawca: A czy ma Pan na myśli jakiś konkretny typ?
Klient: Zastanawiam się, czy ma pan w sprzedaży taki najnowszy grafitowy kij typu iron?
Sprzedawca: Oczywiści że mam. Jeśli chciałby pan go wypróbować i porównać z innymi kijami może pan to zrobić na zewnątrz. Jest tam ogrodzony siatką plac.

Ćwiczenie w miejscu ogrodzonym siatką jest dobre dla tych, którzy chcą się nauczyć jak prawidłowo powinno się brać zamach przed uderzeniem w piłeczkę oraz jak poprawnie trzymać kij golfowy. Wyniki uderzeń w  tych zamkniętych placach są pewnie najlepsze. W 1995 roku, wytwórca True Temper wprowadził na rynek swoje urządzenie do pomiaru prędkości swingu, które określało w przybliżeniu obciążenie shaftu, dzięki czemu gracz mógł wybrać najodpowiedniejsze dla niego shaft.

2000: Sklep golfowy

Rozmowa zaczyna się tak samo, z  tym że odpowiedz jest taka: Proszę wykonać zamach kijem typu demo a symulator pokaże panu jaki będzie tor lotu piłeczki.


Pod koniec lat 90-tych zaczęto wprowadzać na rynek symulatory mierzące szybkość zamachu, dzięki czemu, ci którzy  dopasowywali kij do indywidualnego gracza, mieli ułatwione zadanie. Stopień giętkości shaftu kija mógł od teraz być lepiej dopasowany do prędkości zamachu. Urządzenia te kosztowały jedynie 100$ a dostarczały jakże cennych informacji. Nazwałem je urządzeniami 1D.

Potem opracowano urządzenia 2D. Mierzyły one nie tylko szybkość zamachu, ale również kąt zetknięcia się kija z piłeczki. Rejestrowały również tor zamachu. Razem z krzywą balistyczną, wszystkie te informacje podawały całkowitą odległość oraz kierunek lotu piłeczki. Dzięki tym nagłym postępom w nauce, golfiści mogli nabyć kije dopasowane do swojej gry  i już przed jej  rozpoczęciem mogli polepszyć swoje umiejętności. Symulatory Bengtston oraz P&P są najlepszymi symulatorami w tej kategorii.

2005: Sklep golfowy

Ten sam scenariusz

Niech pan wypróbuje te kije typu demo na urządzeniu do pomiaru strzału.

Nauka jest wspaniała, mimo że często jej rozwój w danej dziedzinie zależy od wysokości sprzedaży konkretnego produktu. Dzięki Bogu, golf jest  znanym na całym świecie sportem, dzięki czemu urządzenia do pomiaru stawały się coraz bardziej zaawansowane. Wreszcie opracowano urządzenie Launch Monitor.

Urządzenia 2D wykrywają ruch główki od kija (clubhead). Słabym punktem tych urządzeń było to, że nie znały one  kąta  uderzenia piłki. Mówiąc prościej, mogły być najmocniej uderzyć w piłeczkę, która zamiast polecieć do góry, turlałaby się po ziemi, a urządzenie i tak zarejestrowałoby odległość jaką pokonała piłeczka, jakby to było czyste uderzenie. Również w związku z czułością na światło, większość tych symulatorów mogła być używana tylko w pomieszczeniach. Na dodatek, wybicie piłeczki poza zasięg wskaźnika oznaczało, że urządzenia te są lepiej przystosowane dla kijów typu driver niż iron.

Urządzenie Launch Monitor miało jeszcze inne zastosowanie. Zostało ono zaprojektowane w taki sposób, by odczytywać jak zachowuje się piłeczka a nie główka kija. Niektóre z tych urządzeń, jak np. Golf Achiever, używa lasera aby odczytać tor lotu piłeczki. Jest to świetny system do stosowania w zamkniętych pomieszczeniach. Inne urządzenie, takie jak Accusport, robi zdjęcia piłeczce w czasie lotu, aby odczytać z nich jej podkręcenie i wyliczyć wysokość, zarejestrowania przez aparat (lub kilka aparatów tak jak w Golf Achiever). Dzięki tym obliczeniom, można o wiele dokładniej odczytać jaki może być tor lotu piłeczki. Urządzenia te są bardzo dokładne i używane są przez największych wytwórców kijów golfowych w celu dobrania odpowiedniego kija dla zawodnika.

Potem stosować zaczęto radarowe urządzenia Launch Monitor. Sa one często obecne  na statkach wycieczkowych, przewieszone wieloma dzwoneczkami i gwizdkami. Jest to najdroższe urządzenie na statku. W golfie największą zaletą tego systemu jest to, że potrafi ono wyśledzić tor lotu piłeczki od uderzenia aż do miejsca, w którym upada. Systemem takim jest Zelocity Pure Launch. Jest to całkiem nowe urządzenie, a dodatkową jego zaletą jest fakt że nie kosztuje tyle, ile poprzednie.

Po uderzeniu piłeczki, urządzenie zaczyna mierzyć jej tor lotu od samego początku. Dzięki temu odmierzy na jaką odległość poleciałaby piłeczka. Urządzenie odczytuje to na dwa sposoby. Albo poprzez zmierzenie szybkości lotu piłeczki i kąta wystrzelenia (co powoduje podkręcenia piłeczki) lub poprzez użycie specjalnie oznakowanych piłeczek, z których radar odczytuje szybkość obrotu piłeczki. Najlepsze urządzenie typu Pure Launch pozwala na dopasowanie odpowiedniego typu kija (typu woods lub iron) bez potrzeby użycia piłeczki a jedynie poprzez zwykle wykonanie zamachu na macie czy na trawie.

Urządzenia takie jak Pure Launch są pomocne nie tylko w celu dopasowania nowego sprzętu do konkretnego zawodnika. Przydają się one również w poprawieniu techniki gry. Dzięki możliwości dokładnego wyliczenia odległości lotu piłeczki, poprzez uderzenie konkretnym rodzajem kija, będziesz bardziej efektywnie wykorzystywał czas w czasie gry i poprawisz swój wynik w Score card (liczniku uderzeń).


Dzięki dalekim uderzeniom poprawisz swój wynik w score card, bez przejmowania się znacznikiem oznaczania pozycji piłeczki.

Sporo za nami

Poczynając od lat 80-tych, wiele się zmieniło w sposobie produkcji i w zastosowaniu technologii, dzięki której gra w golfa stała się jeszcze bardziej przyjemna.

W porównaniu z tym co było 20 lat temu, obecnie, w dobrze zaopatrzonym sklepie golfowym możesz dowiedzieć się wielu ważnych informacji. Kompetentne osoby, (miejscowi czy tez zwykli producenci kijów golfowych) pomogą Ci nawet bardziej w wyborze odpowiedniego sprzętu. Ogólnie rzecz biorąc, golfista jest obecnie dużo bardziej poinformowany niż 20 lat temu.

 
 
 
Paul Smith
 
tłum. Ewelina Jaworska

 

Author Profile: Ewelina Murzicz

This author has published 655 articles so far. More info about the author is coming soon.
Laureat
Golf Fee Card
Logowanie